Nowy Rok to wielkie wydarzenie w Polsce i wszędzie na Zachodzie. Miliony świętują tą noc imprezując do rana albo wybierając się na niesamowite pokazy fajerwerków. W Japonii ten dzień obchodzi się jednak w bardzo inny sposób niż u nas. Może was to nawet zaskoczyć, jak bardzo różnią się nasze zwyczaje od japońskich!
W ostatnich dniach oprowadzałem turystów z Polski, którzy przyjechali do Japonii na wycieczkę na Nowy Rok. Jako przewodnik polskojęzyczny po Japonii muszę was chyba ostrzec przed przyjazdem do Japonii na Sylwestra. Niestety wiele osób spodziewa się szampańskiej zabawy noworocznej i nieco jest rozczarowana tym, jak to faktycznie wygląda w Japonii. Otóż w Japonii Nowy Rok przypomina bardziej naszą Wigilię niż Sylwestra. Japończycy spędzają Nowy Rok w domach rodzinnych z bliskimi, a nie na imprezowaniu do rana. Dlatego jeśli przyjechaliście do Japonii na typową imprezę noworoczną z fajerwerkami, to będziecie rozczarowani. W Japonii nawet nie używa się fajerwerków na Sylwestra. Jest też zakaz używania ich przez osoby indywidualne bez pozwolenia. Z tego powodu noc sylwestrowa jest stosunkowo spokojna i cicha.
W tym roku razem z żoną pojechałem do prefektury Shizuoka aby spędzić święta razem z jej rodziną pod górą Fuji. Pogoda dopisała i było dość pogodnie przez te kilka dni. Japończycy zazwyczaj wracają do swoich domów rodzinnych w trakcie świąt na nowy rok. Zawsze są wtedy kolejki w pociągach i tłum na stacjach shinkansenów.
W tym roku nawet pasowało mi spędzenie nowego roku w Japonii. Nie miałem jakoś ochoty na planowanie hucznej imprezy, ani na tańce do rana. W Japonii nowy rok to raczej czas spędzony z rodziną i chwila oddechu od pracy. Wreszcie mogłem odpocząć. Dobra odmiana od polskiego imprezowego Sylwestra, gdzie zawsze czuć presję pójścia na super imprezę i wrzucenie wesołych fotek na swojego Facebooka. Nie chcę, żeby to zabrzmiało iż nie lubię sylwestrowej zabawy w Polsce, ale akurat w tym roku wolałem nieco zwolnić i odpocząć. Japoński nowy rok był w sam raz.
Poniżej możecie przeczytać o moich wrażeniach na temat japońskich zwyczajów na nowy rok.
Zwyczaje Japończyków na Nowy Rok
Osechi Ryori 御節料理
W Japonii jest taki zwyczaj, podobnie jak w Polsce, że przygotowuje się świąteczne potrawy. Cały taki zestaw potrawa nazywa się osechi ryori. Składa się on z wielu różnych potraw, które przygotowuje się przed Nowym Rokiem. Chodzi o to, żeby móc odpocząć przez trzy dni świąt, które trwają od 1 do 3 stycznia. W przeszłości robiono osechi ryori na tyle dużo, by starczało na trzy dni! Teraz przygotowuje się już nieco mniej, ale wciąż można się najeść przez jeden lub dwa dni.
Toshikoshi soba 年越しそば
W sylwestrowy wieczór je się tradycyjnie toshikoshi soba, czyli makaron gryczany soba. Makaron jest bardzo długi i ma to symbolizować długie życie.
Ozdoby świąteczne Kagami Mochi 鏡餅
W każdym japońskim domu na święta stawia się kagami mochi. Jest to plastikowa ozdoba w kształcie ciastek ryżowych mochi ustawionych jedna na drugiej. W środku znajduje się prawdziwe ciastko. Japończycy wierzą, że na nowy rok bóstwa kami odwiedzają ich domy i wtedy bóstwo zamieszkuje tymczasowo w kagami mochi. Ciastka mochi są zrobione z ryżu, a ryż jest symbolem życia. Bóstwo toshigami sama (noworoczne bóstwo) jest odpowiedzialne za obfite plony ryżu i dlatego stawia się kagami mochi.
Hatsumode 初詣
Prawie każdy Japończyk odwiedza świątynię po nowym roku. Niektórzy robią to nawet dosłownie parę sekund po północy. Przez trzy dni świąt wszystkie większe znane świątynie są przepakowane ludźmi. Lepiej wtedy nie zwiedzać takich miejsc jak Sensoji w Asakusa, czy Meiji Jingu w Yoyogi. Utkniecie wśród tysięcy wiernych, którzy masowo idą do znanych świątyń by się pomodlić i prosić o pomyślność w nadchodzącyn roku. My poszliśmy dla odmiany do małej lokalnej świątyni, gdzie przychodzą wyłącznie osoby mieszkające w okolicy.
Komitet organizacyjny przygotowałem nawet noworoczne sake omiki oraz amazake, czyli słodki napój bezalkoholowy ze sfermentowanego ryżu. O północy wszyscy zaczęli się sobie kłaniać i życzyć szczęśliwego nowego roku. Nie było żadnych fajerwerków, czy głośnej muzyki. Cisza i zaduma to główne cechy japońskiego nowego roku.
Hatsu hinode 初日の出 – Pierwszy wschód słońca w roku
Najważniejszym elementem obok wizyty w światyni jest pierwszy wschód słońca. Wiele osób kładzie się szybko spać po północy, żeby wstać wcześnie rano po to, by obejrzeć jak wschodzi słońce. Najlepiej jak się to zrobi nad morzem albo z jakiegoś szczytu, by mieć najładniejszy widok. My udaliśmy się nad brzeg morza w Shizuoka, by oglądać wschód słońca nad Półwyspem Izu. I jak możecie się domyśleć, nie byliśmy jedynymi osobami, które wpadły na dokładnie ten sam pomysł.
Na szczęście pomimo korków i problemów z zaparkowaniem auta w okolicy plaży jakoś udało nam się dotrzeć na czas, aby zobaczyć pierwszy wschód słońca w 2019 roku.
E-Book przewodnik po Tokio i okolicy
Obecnie pracuję nad specjalnym e-bookiem dla Polaków, którzy jadą do Japonii. Będzie to e-book dostępny w PDF na telefony lub tablety. Znajdą się w nim informacje o ciekawych miejscach w Tokio i praktyczne porady odnośnie zwiedzania w Japonii. Przewodnik będzie dostępny dla moich Patronów na Patronite. Jeśli chcesz mnie wesprzeć i pomóc w przygotowaniu e-booka to zajrzyj na nasz profil na Patronite.
Przewodnik po Japonii i oprowadzanie
Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu? Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:
podroz@pojaponii.pl
Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.
Do zobaczenia w Japonii!