Las bambusowy pod Tokio – Świątynia Hokokuji i Eishoji w Kamakurze

Gdzie zobaczyć w Japonii las bambusowy? Wielu z was od razu myśli o Arashiyama w Kioto. Niestety miejsce to jest teraz tak popularne, że trudno się przecisnąć przez tłum turystów, a co dopiero zrobić ładne zdjęcie. A jeśli nie jedziecie do Kioto, to nic straconego. Możecie znaleźć przepiękne lasy bambusowe pod Tokio w Kamakurze!

Aby zobaczyć bambusy w Kamakurze warto się wybrać do jednej z dwóch świątyń: Hokokuji報国時 albo Eishoji 英勝寺. Polecam obie, bo są dość urokliwe i z dala od turystów! Poniżej możecie zobaczyć nieco zdjęć z tych dwóch pięknych świątyń buddyjskich.

Świątynia Hokokuji 報国時

Hokokuji to jedna z najbardziej znanych świątyń w Kamakurze właśnie ze względu na lasek bambusowy. Jest to świątynia Zen należąca do sekty Rinzai. Powstała w 1334 roku, aby upamiętnić Ashikagę Ietokiego, który był dziadkiem Ashikagi Takeuji, czyli pierwszego szoguna z dynastii Ashikaga. Obecnie słynie jednak bardziej z bambusa i to dla nich przychodzą tutaj turyści.

Ludzi nie ma tutaj aż tak dużo i bez problemu można zrobić sobie zdjęcie na ścieżce biegnącej przez lasek bambusowy. Tutejsza odmiana bambusa charakteryzuje się dość grubym pniem w porównaniu do normalnych bambusów. To jest słynny Moso Bambus. Faktycznie robią one wrażenie wielkich i solidnych.

Linki, które wiszą między bambusami mają je pewnie chronić przed silnymi tajfunami. Ostatnio w Kamakurze były dwa duże tajfuny, które spowodowały wiele zniszczeń.

W grobowcach wykutych w skale Yagura 足利氏一族の墓やぐら znajdują się grobowce kilku szogunów z rodu Ashikaga.

Pawilon herbaciany z widokiem na bambusy to jedna z moich ulubionionych części ogrodu. Można tutaj za 600 jenów wypić herbatę maccha (bilet łączony na wejście i herbatę za 900 jenów kupujemy przy wejściu). Nie znam innego miejsca, gdzie można z takim widokiem napić się herbaty!

Smacznego! Nam smakowało. Aczkolwiek w grudniu nieco zmarzliśmy pijąc herbatę na zewnątrz.

Bardzo podobał mi się też skromny ogród tuż przy świątyni z uważnie ułożonym żwirkiem.

Bilet:

300 jenów za wejście

900 jenów za wejście i herbatę w pawilonie

Jak się tu dostać?

Do Hokokuji jeżdżą autobusy ze stacji Kamakura. Świątynia oddalona jest o jakieś 2.3 kilometry od stacji i spacer zajmie tam ze 30 minut.

Lokalizacja:

2 Chome-7-4 Jomyoji, Kamakura, Kanagawa 248-0003

 

Świątynia Eishoji 英勝寺

Druga świątynia z laskiem bambusowym, którą chciałbym przedstawić znajdziecie bardzo blisko stacji  Kamakura. Na piechotę ze stacji dojście tutaj zajmuje około 10 minut, więc jest niedaleko. Mnie ta świątynia zachwyciła od pierwszego momentu. Dosłownie nikogo tu nie ma. Jest pusto i cicho. Cóż za odmiana od tych zatłoczonych znanych świątyń. To aż grzech tutaj nie przyjść!

Świątynia Tokozan Eishoji, bo taka jest jej pełna nazwa, należy do buddyjskiej sekty Jodo, czyli Czystej Ziemi. Jest to jedyny w Kamakurze klasztor buddyjskich zakonnic. Ziemia ta niegdyś należała do znanego wojownika Oty Dokan (1432-86) i tu znajdowała się jego rezydencja. Świątynia powstała tutaj jednak dopiero później po tym jak Ieasu Tokugawa doszedł do władzy. W jego służbie znajdowała się kobieta, która była z tego samego rodu co Dokan. Tokugawa, aby podziękować jej za wierną służbę u jego boku w trakcie bitew nadał jej imię Okatsu お勝, czyli “Zwycięska Pani”. Po śmierci Ieasu Okatsu została zakonnicą, przybrała imię Eishoin i otrzymała te ziemie, aby zbudować klasztor. Główny pawilon butsuden仏殿 świątyni skrywa ołtarz z posągiem Buddy Amidy, który można zobaczyć przez uchylne okienko. Posąg Buddy stoi w towarzystwie bogini miłosierdzia Kannon i bóstwa Seishi. Pawilon wygląda jakby miał piętro, ale w rzeczywistości ma tylko jeden poziom. Górę dobudowano, żeby budowla wyglądała na bardziej zrównoważoną z otoczeniem.

Dwupoziomowa brama Sanmon 三門 przed głównym pawilonem została odbudowana w 2011 roku. Oryginalna brama, która powstała w 1643 roku została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1923 roku. Brama na szczęście zachowała swój oryginalny wygląd dzięki użyciu wielu oryginalnych części.

W głębi świątyni znajdziecie alejkę z laskiem bambusowym. Robi ona kółeczko pośród bambusów, gdzie macie sporo okazji do zrobienia ładnych zdjęć. Mi się podobał ten prosty styl ścieżki i prostota tego miejsca.

Miejsce prawie bez żadnych ludzi. Co najwyżej parę osób się kręciło, więc bez problemu możecie zrobić wymarzone ujęcia alejki bambusowej.

Obok lasku bambusowego znajduje się niewielki pawilon herbaciany. Akurat tego dnia była wystawa zdjęć lokalnego fotografa. Ogród za tym pawilonem zmienia się nie do poznania na jesieni, gdy liście przybierają czerwony kolor. Muszę tu kiedyś przyjść pooglądać momiji.

Jak wam się podoba taki klimatyczny ogród?

A to wszystko za tak niepozornie wyglądającą niewielką bramą!

Wstęp kosztuje 300 jenów.

Lokalizacja:

1 Chome-16-3 Ogigayatsu, Kamakura, Kanagawa 248-0011

Wesprzyj blog i kanał na Patronite!

Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody ? Wesprzyj tutaj na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!