W Tokio otwarto 14 marca nową stację kolejową. Jest to pierwsza od 49 lat nowa stacja na popularnej zielonej linii Yamanote, która objeżdża całe Tokio. Zapraszamy na wycieczkę po nowej stacji, która wygląda ultra nowocześnie!
Nagraliśmy odcinek z naszego wypadu na stację. Możecie go znaleźć na naszym kanale YouTube Aiko i Emil.
Nowa stacja powstała pomiędzy stacją Shinagawa i Tamachi. Faktycznie ten odcinek linii Yamanote był pusty. Pamiętam jak kiedyś ze znajomymi spacerowaliśmy wzdłuż całej linii Yamanote, tak są osoby, które to robią, i faktycznie pomiędzy Tamachi a Shinagawa była duża przerwa. Została ona w końcu zagospodarowana przez piękną i nowoczesną stację o dziwnej nazwie – Takanawa Gateway 高輪ゲートウェイ. W dodatku z katakaną w zapisie, ale o tym za chwilę.
Japońskie linie kolejowe JR EAST ogłosiły w 2014 roku plan budowy nowej stacji. Budowa rozpoczęła się 10 lutego 2017 roku. Plany zakładały także przestawienie torów linii Yamanote, żeby po budowie dworca pociągi mogły zacząć jeździć nową trasą. Budowę zaplanowano tak, żeby zdążyć przed Igrzyskami Olimpijskimi w lipcu 2020 roku. Stację udało się ukończyć w terminie, ale nie wiadomo, czy igrzyska się odbędą w tym roku z powodu koronawirusa. Mam wrażenie, że raczej nie…
Duże kontrowersje były wokół nazwy stacji. JR East ogłosiło konkurs na nazwę nowej stacji. Wpłynęło wiele propozycji, ale ostatecznie padło na Takanawa Gateway, która wcale nie zajęła nawet jednego z czołowych miejsc w rankingu nazw. To była pierwsza kontrowersja. Drugim problemem okazało się to, że w nazwie jest katakana. Żadna inna stacja na linii Yamanote nie ma katakany w nazwie, więc dalczego nagle postanowiono o jej użyciu? Wielu Japończyków było zdziwionych tą decyzją i były nawet petycje o usunięcie zapisu Gateway w katakanie z nazwy. Ostatecznie jednak nazwa została przyjęta bez zmian i mam teraz stację, której nazwa jest niezwykle długa.
Nowa stacja z wyglądu robi wrażenie. Przypomina mały terminal lotniska. Jest niezwykle nowoczesne i świenie oświetlone dzięki ogromnym szybom na całej powierzchni po bokach. Nie ma drugiej takiej stacji w Tokio. Projekt został przygotowany przez znanego japońskiego architekta Kuma Kengo.
Po otwarciu stacji bardzo dużo ludzi przyjechało tutaj, żeby po prostu porobić sobie zdjęcia. Nic dziwnego, bo taka okazja, żeby zobaczyć nową stację w Tokio nie zdarza się zbyt często!
Podobały mi się elektroniczne tablice z pokazanymi liniami kolejowymi. Po chwili zmienia się ona na wersję anglojęzyczną, która będzie zbawieniem dla obcokrajowców na wycieczce po Tokio.
W środku dużo przestrzeni i światła. Jest także przestrzeń przeznaczona na restauracje i sklepiki.
Stacja obecnie znajduje się w takim miejscu, że nie ma specjalnie powodu, żeby tutaj przyjeżdżać. Może się to jednak wkrótce zmienić, bo obszar w okolicy jest wielkim placem budowy. Niedaleko stacji znajduje się też świątynia Sengakuji, która znana jest z historii 47 samurajów, którzy pomścili swojego pana w epoce Edo. Polecam wizytę na ich grobach przy świątyni (jak to brzmi). Nowa stacja będzie ułatwieniem tej wizyty, bo znajduje się tuż obok świątyni Sengakuji.
Planujesz wyjazd po Japonii?
Dostaję ciągle dużo pytań na temat wyjazdów do Japonii. Dla wielu osób ten kraj jest dość tajemniczy i trudno się zabrać za planowanie swojego wyjazdu. Stworzyłem specjalnego e-booka, który ma wam pomóc w przygotowaniu własnego wyjazdu do Japonii. Ściągnij mój darmowy e-book jeśli:
- Nigdy nie byłeś w Azji lub Japonii, a chcesz pojechać
- Szukasz rzetelnych informacji o wyjeździe do Japonii w jednym miejscu
- Szukasz inspiracji na kolejny wyjazd
- Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wyjazdu
- Chcesz się dowiedzieć, co Cię czeka na miejscu
E-book „Jak przygotować wyjazd po Japonii ?”
W ostatnich tygodniach ciężko pracowałem nad nowym e-bookiem na temat podróży po Japonii. Jest to poradnik w formacie e-booka w pdf, z którego dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć przed przyjazdem do Japonii. Jest to zbiór odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Zawarłem w nim wszystko, czego się dowiedziałem w trakcie oprowadzania wycieczek przez 2 lata. Mam nadzieję, że wam się przyda przy planowaniu wyjazdu do Japonii.
W środku znajdziecie szereg praktycznych porad. To są konkrety, które odpowiadają na najczęściej pojawiąjące się pytania na temat wyjazdu do Japonii.
Z e-booka dowiesz się:
- jak zaplanować swój wyjazd
- ile kosztują bilety
- Co to jest JR PASS i jak go używać
- jakie są koszty noclegów
- czego nie robić w Japonii
W środku znajdziesz wiele innych tematów, które pomogą Ci na wyprawie do Japonii.
Zapisz się do newslettera i otrzymaj darmowy poradnik Po Japonii. Potwierdź rejestrację klikając na link w otrzymanym mailu
Wesprzyj blog i kanał na Patronite!
Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody ? Wesprzyj tutaj na Patronite.
Przewodnik po Japonii i oprowadzanie
Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu? Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:
podroz@pojaponii.pl
Oprowadziłem po Japonii już setki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.
Do zobaczenia w Japonii!