Walentynki w Japonii z perspektywy Japonki

Walentynki w Japonii to wielkie wydarzenie, którego nie da się zignorować. Już na długo przed 14 lutego w sklepach roi się od walentynkowych ozdób i słodkich czekoladek. Z tą różnicą, że wokół półek sklepowych głównie kręcą się kobiety! Czemu? Bo w Japonii to kobiety dają czekoladki mężczyznom! Panom to w Japonii dobrze.

Porozmawiałem nieco z Aiko na temat Walentynek. Chciałem się dowiedzieć, czy lubiła Walentynki i czy dawała czekoladki tego dnia. Dzisiejszy wpis pokaże wam nieco Walentynki z perspektywy Japonki.

Nagraliśmy z Aiko odcinek na temat Walentynek w Japonii. Zapraszamy do oglądania!

Nasz nowy Newsletter!

Zachęcam do zapisania się na nasz newsletter (kliknij tutaj) , aby otrzymać powiadomienia o ciekawostkach podróżniczych z Japonii oraz e-book “Jak przygotować się do wyjazdu do Japonii?” (Dostępny w lutym).

Dlaczego to kobiety dają czekoladki mężczyznom a nie odwrotnie?

Trudno dokładnie określić skąd wzięły się w Japonii Walentynki. Już przed II Wojną Światową niektórzy Japończycy kojarzyli o co chodzi, ale dopiero w latach 50. Walentynki stały się czymś obecnym powszechnie w Japonii.
Jak zwykle winnym jest sprytny marketing. Japońskie firmy, żeby przyciągnąć klientów wciąż wymyślają nowe metody marketingowe. W 1958 roku jedna firma w domu towarowym Isetan w Tokio rozpoczęła kampanię promującą dawanie czekoladek mężczyznom. Dlaczego? Bo to kobiety były głównymi klientami w sklepie, więc łatwiej było do nich trafić. Poza tym Japonia wtedy była pod mocnym wpływem ruchów feministycznych z USA. Kampania miała podkreślić, że kobiety też mogą otwarcie okazywać swoje uczucia mężczyznom. Dobrym sposobem na to miały być czekoladki wręczone wybrankowi serca tego dnia.

Co Japonki uważają na temat Walentynek?

Od dzieciństwa miałam styczność z tym świętem, więc nie jest to dla mnie czymś nowym ani dziwnym. Już w dzieciństwie było to coś normalnego, co dobrze wspominam. Dawałam czekoladki swojemu tacie, który zawsze bardzo się cieszył, gdy dostawał prezent. Obecnie Walentynki kojarzą mi się ze świętem czekolady! A to dlatego, że wszędzie sprzedawana jest czekoladą i to w tylu rodzajach! Sklepy prześcigają się w wymyślaniu niezwykłych czekoladek, które mają przyciągnąć uwagę. Oglądanie ich i szukanie czegoś nowego daje dużo frajdy. W niektórych popularnych domach towarowych tego dnia jest straszny tłok i kolejki. Niektóre dziewczyny wręcz walczą o najlepsze czekoladki. Takich miejsc akurat jednak staram się unikać, bo nie podoba mi się to.
Jest wiele rodzajów walentynkowych choko チョコ. W zależności od tego, dla kogo są przeznaczone wybieramy co innego. Najdroższe i najpiękniejsze czekoladki będą przeznaczone dla naszego prawdziwego ukochanego (Honmei choko 本命チョコ ). Kobiety, które umieją robić słodycze same przygotowują czekoladki dla wybranka. Dla kolegów z pracy przeznaczone jest tzw. Giri choko 義理チョコ, co oznacza “czekoladki z obowiązku”. W Walentynki przyjęło się dawać czekoladki nie tylko z miłości, ale też jako podziękowanie dla współpracowników. Wiele kobiet daje tego dnia kolegom w pracy niewielkie czekoladowe upominki.
Nie każda kobieta jednak chce dawać giri choko. Niektóre panie czują presję i nie chcą w tym uczestniczyć. Jest też kwestia pieniędzy, bo czekoladki mogą sporo kosztować. Dlatego niektóre panie wolą kupić czekoladki dla siebie, czyli Jibun choko (自分チョコ), co dosłownie oznacza “własne czekoladki”. Daje się też czekoladki swoim przyjaciołom ( Tomo choko 友チョコ) i rodzinie Fami choko(ファミチョコ).
Ja też dawałam girl choko w pracy. W firmie, gdzie pracowałam byli prawie sami mężczyźni, a dawanie czekoladek mogło sprawić, że będą mnie bardziej lubić i sprawia dobre wrażenie. Dlatego kupowałam czekoladki i rozdawałam w pracy.
Zapytałam się moich koleżanek z pracy, co myślą o Walentynkach. Jedna z nich powiedziała, że bardzo nie lubi tego zwyczaju. Czuje się zmuszona do dawania czekoladek, bo tak oczekuje od niej otoczenie. Presja powoduje, że niechętnie, ale musi je przygotować dla kolegów z pracy. Przecież nie może być gorsza od innych koleżanek z pracy.
Niektóre bary lub restauracje przygotowują tego dnia specjalne promocje oraz czekoladki dla swoich klientów. Moja koleżanka prowadzi mały bar i ogłosiła na swojej stronie, że jak ktoś przyjdzie tego dnia, to dostanę czekoladki. Taka forma promocji i zachęcenia klientów do przyjścia.
Walentynki są także obecne w japońskich szkołach. Dziewczyny przygotowują się do tego dnia, bo widzą w tym szansę na wyznanie swoich uczuć ulubionym chłopakom że szkoły. Popularni chłopcy dostają tego dnia dużo czekoladek od różnych dziewczyn! Niestety dla tych, którzy nic nie dostają jest to przykre i zdarzają się przypadki, że nie chcą iść tego dnia do szkoły.  Z tego powodu niektóre szkoły zakazują tego zwyczaju. Mimo wszystko niektóre dziewczyny po kryjomu dają czekoladki i wkładają je do szafek na buty lub donl biurka ich wybranka serca.
Emil bardzo mnie zdziwił w Walentynki, że przyniósł mi kwiaty i czekoladki. Nie spodziewałam się tego, bo nie jestem przyzwyczajona, że to mężczyzna daje. Bardzo mnie to ucieszyło.

Wesprzyj blog i kanał na Patronite!

Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody ? Wesprzyj tutaj na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!