Gdzie znaleźć stare Tokio? – Dzielnica Yanaka

Tokio to chyba jedno z najbardziej zróżnicowanych miast na świecie jeśli chodzi o zabudowę. Znajdziecie tutaj nowoczesne wieżowce, niekończące się ulice wypełnione markowymi sklepami i wiele parków. Niestety coraz bardziej tradycyjna zabudowa tokijska ustepuje miejsca nowoczesnym konstrukcjom. Tokio się zmienia i nie ma od tego odwrotu. Co ma robic turysta jeśli jednak chce odwiedzić nieco bardziej tradycyjną lokację w Tokio, gdzie może poczuć klimat poprzednich dekad? Można się na przykład udać do dzielnicy Yanaka we wschodniej części Tokio.

Tekst: Emil Truszkowski      Zdjęcia: Aiko Truszkowski (Instagram @aikotruszkowski)

Dzielnica Yanaka 谷中 znajduje się tuż obok stacji Nippori 日暮里 na lini Yamanote. W weekendy zawsze są tutaj tłumy odwiedzających, gdyż miejsce to stało się w ostatnich latach dość modne. Jak grzyby po deszczu wyrosły kawiarnie, sklepiki, restauracje, które przyciągają klientów swoimi unikalnymi menu lub klimatem. Jest tutaj także dużo starych sklepików, które prowadzone są od dekad przez te same rodziny. Zazwyczaj sklep znajduje się na parterze domu właściciela. Możecie znaleźć na przykład już rzadko spotykane w Tokio małe sklepiki ze słodyczami, czyli dagashiya 駄菓子屋. Głównymi klientami są dzieci, które kupują za swoje kieszonkowe różne japońskie ciastka lub chrupki po cenach w granicach 10-100 jenów. Dorośli także tu zaglądają, ale głównie z sentymentu. Gdy oni byli dziećmi to często przychodzili do takich sklepików.

Dagashiya – najtańsze słodycze w Tokio
Japońskie tradycyjne chrupki. Ceny są zaskakująco niskie.

Znajdziecie tu wiele cukierni, kawiarni oraz restauracji podających zdrowe organiczne potrawy. Japończycy, a szczególnie Japonki lubią słodkości, ale tez i zdrową kuchnię. Na szczęście dla łasuchów jest też i wiele lokali sprzedających na ulicy różne smażone smakołyki. Do niektórych ustawiają się zawsze długie kolejki. Często właściciele przy wejściu wieszają zdjęcia znanych celebrytów, którzy tutaj się stołowali. To jest najlepsza forma reklamy.

Sklep z ciastkami ryżowymi senbei

Najbardziej w Yanaka urzeka klimat starego Tokio. Nie ma tu wysokich budynków lub ruchliwych ulic. Główna alejka zwana Yanaka Ginza jest deptakiem przeznaczonym głównie dla pieszych z bardzo ograniczonym ruchem samochodowym. Doskonałe miejsce na popołudniowy spacer lub sesję zdjęciową. Na ulicy widać wiele młodych dziewczyn w yukata, czyli letnich wersjach kimona oraz wszędzie kręcą się fotografowie próbujący uwiecznić atmosferę tego miejsca.

 

Lepiej odwiedzić Yanaka w dni powszednie, gdyż weekendy są bardzo zatłoczone i przy bardziej popularnych lokalach stoją długie kolejki. Najbardziej znana lodziarnia podająca kruszony lód z dodatkami, czyli kakigori かき氷, ma zawsze komplet klientów i trzeba swoje odstać. A czasem trzeba zarezerwować sobie miejsce w kolejce parę godzin później. Warto jednak wejść do środka, bo lody robione są z naturalnego lodu spod Nikko, który wygląda jak puszysty śnieg. Mnogość dodatków mogą zawrócić w głowie i gwarantuje, że będziecie chcieli tu wrócić.

Kolejki przed lodziarnią
Najlepsze lody w Yanaka!

Yanaka jest wciąż nieznana wśród turystów, więc nie będziecie musieli się przebijać przez hordy Chińczyków. Powoli jednak to się zmienia, więc warto udać się w to miejsce aby zobaczyć nieco bardziej tradycyjne oblicze Tokio i poczuć klimat tego miasta.  Do Yanaka najłatwiej dostać się od strony stacji Nippori na lini Yamanote. Zaledwie kilkaset metrów od stacji możecie poczuć jakbyście przenieśli się w czasie do Tokio sprzed kilku dekad. 

 

Przewodnik po Tokio

Jeśli macie w planach wizytę w Tokio lub w okolicach i chcielibyście lepiej poznać Japonię, okolicę i kulturę tego niezwykłego kraju, to jestem do dyspozycji jako wasz przewodnik. Wystarczy, że mi powiecie co was interesuje w Tokio, a ja postaram się przygotować coś ciekawego i oprowadzę Państwa po Tokio. W celu umówienia się na oprowadzanie wystarczy napisać maila: emil@pozdrozkrld.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *