Japońska agencja kosmiczna JAXA i Centrum Kosmiczne w TSUKUBA – Vlog i zdjęcia

Japońska agencja kosmiczna JAXA w ostatnich latach osiągnęła wiele sukcesów. Największym było wysłanie sondy HAYABUSA-2 na powierzchnię asteroidy i pobranie próbek, które potem wróciły na ziemię. W mieście Tsukuba znajduje się muzeum JAXA Tsukuba Space Center, gdzie można zobaczyć modele japońskich sond kosmicznych w skali 1:1 oraz poznać historię japońskiego programu kosmicznego.

Do centrum JAXA najłatwiej dojechać pociągiem TSUKUBA EXPRESS z Tokio do miasta Tsukuba. Odwiedziliśmy to muzeum na strimie na Twitchu, z czego nagranie jest już na kanale. Zapraszam do oglądania.


Centrum JAXA spodoba się miłośnikom eksploracji kosmosu, a także dzieciom, którym spodobają się ogromne modele rakiet i sond kosmicznych.  Odwiedziłem to miejsce już dwa razy i mogę je polecić każdemu, kto interesuje choć trochę nauką i kosmosem.

Historia japońskiego programu kosmicznego sięga 1955 roku, kiedy to odpalono pierwszą mikro rakietę o wielkości ołówka (Pencil Rocket). Potem powstały duże rakiety nośne H-1, H-2, a obecnie Japonia dokańcza prace nad wielką rakietą H-3.  Komercyjnym sukcesem okazał się też projekt małej rakiety Epsilon-1 i Epsilon-2, która wynosi na orbitę niewielkie satelity.

W muzeum można też zobaczyć model japońskiego modułu stacji kosmicznej Kibo zbudowany w skali 1:1. Ogrom tej konstrukcji pokazuje jak duża jest międzynarodowa stacja kosmiczna, która krąży wokół naszej planety!

Modele japońskich satelitów

 

Sonda Hayabusa-2
Bohaterowie anime Space Brothers