Rajska wyspa Hateruma na Okinawie 波照間

Z dala od zgiełku Tokio można w Japonii znaleźć wiele pięknych miejsc, w których można zobaczyć prawdziwe piękno Japonii. Jednym z takich miejsc jest archipelag wysp Okinawa. Jest tu wiele niezwykłych miejsc do odkrycia i warto poświęcić nieco więcej czasu, żeby poznać ten rzadko odwiedzany przez turystów z Polski region Japonii.

Tekst: Emil Truszkowski    Zdjęcia: Aiko Truszkowski (@aikotruszkowski)

Wyspa Hateruma jest najdalej wysuniętym punktem Japonii na południe, gdzie żyją ludzie. I rzeczywiście jest daleko. Aby się tu dostać, to trzeba przylecieć na wyspę Ishigaki. Można się na nią dostać samolotem z Naha albo bezpośrednio z Tokio. Z wyspy Ishigaki bierzemy następnie prom, który w około godzinę zabierze nas na wyspę Hateruma. Wybraliśmy się na Okinawę w sierpniu 2017 roku.

Vlog z naszego pobytu na Hateruma

Vlog z najbardziej wysuniętej plaży na południe Japonii 

Wyspa Hateruma jest niewielkich rozmiarów. Można ją z łatwością objechać na rowerze albo nawe obiec dookoła w około 90 minut. Na wyspie mieszka zaledwie kilkaset osób, które głównie utrzymują się z turystyki i rolnictwa. Dużym pracodawcą jest także zakład przetwarzający trzcinę cukrową, która rośnie prawie wszedzie na wyspie. Nie znajdziecie tutaj dużych hoteli dla turystów. Wszyscy goście nocują w lokalnych pensjonatach prowadzonych przez mieszkańców wyspy. Jedną z głównych atrakcji są piękne plaże, które możecie znaleźć w kilku lokalizacjach na wyspie. Złoty kolor piastku idealnie komponuje się ze szmaragdowym kolorem morza. Największe wrażenie robią właśnie te kolory, które przy dobrej pogodzie wyglądają wręcz nierealnie. Kolor ten ma nawet swoją własną nazwę hateruma buruu 波照間ブルー, czyli odcie niebieskiego z Haterumy. Nic dziwnego. Takich kolorów nie widziałem jeszcze nigdzie.

Nie musicie się też obawiać tłumów na plaży. Turystów jest tutaj mało, gdyż ciężko się tutaj dostać. Ograniczona liczba hoteli powoduje, że nie każdemu udaje się przenocować na wyspie. Niektórzy turyści przypływają na jeden dzień z Ishigaki rano i wracaja po południu. Sprawa się komplikuje, gdy promy zostaną odwołane z powodu wysokich fal. A uwierzcie mi, że tutaj potrafi zarzucić na otwarym morzu. Pamiętajcie, żeby nocleg załatwić sobie z dużym wyprzedzeniem. I nie wracajcie na Ishigaki na samolot w ostatniej chwili, bo może on polecieć bez was jeśli utkwicie na wyspie. Gdy my mieliśmy wracać pod koniec pobytu na wyspie, to musieliśmy czekać parę godzin aż się morze uspokoi i promy będa mogły wypłynąć.

Jeśli będziecie mieli szczęście to może uda wam się nawet zobaczyć żółwie morskie pływające w okolicy plaży. Zaopatrzcie się w płetwy i sprzęt do snorkelingu żeby podlgądać rafy koralowe i mieszkające w nich liczne gatunki ryb. Nie trzeba płynąć daleko od brzegu, żeby podziwiać przecudowną faunę morskę.

Restauracji na wyspie jest kilka. Serwują przepyszne lokalne potrawy, które zachwycą każdego smakosza. W upalne dni zbawieniem są także lody kakigori かき氷 posypane czarnym cukrem trzcinowym.

Na Hateruma trwa wieczne lato lub wiosna, więc jest to idealny kierunek dla osób szukających cichej plaży do odpoczynku biernego lub aktywnego. Może i daleko od typowych szlaków turystycznych, ale zdecydowanie warto odwiedzić tą niezwykłą rajską wyspę!