Jak jest na amerykańskiej wyspie Guam?

Guam to amerykańskie terytorium leżące w Mikronezji na Oceanie Spokojnym, czyli dość daleko od Polski. Wyspa ta jest amerykańskim niezatapialnym lotniskowcem, gdzie stacjonują bombowce strategiczne i okręty marynarki wojennej USA. Na szczęście nie cała wyspa jest terenem bazy wojskowej i można się wybrać na Guam na wakacje. A jak można spędzić tu czas?

Pomysł na wyjazd na Guam zrodził się po tym, jak o wyspie zrobiło się głośno z powodu północnokoreańskich gróźb zbombardowania tej wyspy. Bilety nagle zrobiły się bardzo tanie, bo wiele osób bało się wojny nuklearnej między USA a Koreą Północną. Nam bomby atomowe nie straszne i zakupiliśmy bilety na styczeń.

Vlog z naszej podróży po Guamie

Historia Guamu

Wyspa Guam zamieszkiwana jest już od ponad 4000 lat przez lud Chamorro. Obecnie stanowią oni około 36% ludności Guamu. Rozpoznać ich można po ciemniejszym kolorze skóry. Wielu nosi także tatuaże. Ku mojejmu zdziwieniu niektórzy wydawali się nie potrafić mówić po angielsku. W 1521 roku na Guam przybyli pierwsi Europejczycy. Był to Magellan razem ze swoimi okrętami biorącymi udział w podróży dookoła świata. W 1565 roku Guam został włączony do Hiszpanii jako kolonia zamorska. Wyspa stanowiła ważny punkt dla statków podróżujących przez Pacyfik. W 1898 roku Guam został przekazany Stanom Zjednoczonym po wygranej wojnie z Hiszpanią. Guam nie jest uznawany za odrębny stan USA. Mimo to stanowi część terytorium USA.

Nocleg

Mieszkańcu Guamy głównie utrzymują się z turystyki. Jest tu wiele hoteli znajdujących się przy głównych plażach. Można też bez problemu znaleźć pokoje przez AirBnb.

Jedzenie

Guam oferuje dużo smakołyków, a w szczególności pyszne jest mięso. Steki, żeberka i hamburgery to jest to, co chcecie spróbować w trakcie pobytu na Guamie. Polecamy restaurację PROIA w mieście Hagatna, gdzie zjecie pyszne grillowane mięso. A jeśli chcecie spróbować największego hamburgera na wyspie, to może warto udać się do hamburgerowni Meskla Dos.

Poruszanie się po Guamie

Po przylocie na lotnisko polecamy wynajęcie samochodu. Autobusy jeżdżą po wyspie, ale nie chcecie szukać przystanków ani czekać niego czekać. Jak to w USA, bez auta jest ciężko. Drogi na Guamie są dobrze oznakowane, szerokie i łatwo się po nich jeździ. Nie ma też problemów z parkowaniem.

Co robić na Guamie?

1.Plażowanie

Na wyspie znajdziecie kilka pięknych plaż. Spośród najbardziej popularnych można wymienić: Dungca’s Beach, Gun Beach, Tumon Beach. Jak możecie się domyślić, woda jest krystalicznie czysta i ciepła nawet w styczniu.

Czysta woda pozwala także na cieszenie się podwodnymi krajobrazami. Popularny jest snorkeling w pobliżu plaży. Uważajcie na silny prąd, który potrafi z łatwością wyciągnąć was w głąb morza.

2.Zwiedzanie zabytków po II Wojnie Światowej

Guam należy do Stanów Zjednoczonych od 1898 roku. W trakcie II Wojny Światowej Guam stał się jednym z pierwszych celów ataku Japończyków w ofensywie na Pacyfiku. Pierwsze oddziały japońskie wylądowały tutaj tuż po ataku na Pearl Harbour. Wyspa znalazła się pod brutalną okupacją Japonii na trzy lata. W lipcu 1941 roku amerykańskie oddziały odbiły wyspę z rąk Japończyków po krawych walkach. Możecie znaleźć w różnych miejscach na wyspie stare bunkry, umocnienia wybrzeża oraz nawet działa artyleryjskie. Poszukiwanie tych miejsc jest niezwykle ciekawym przeżyciem.

3. Wizyta na strzelnicy

Czy może być coś bardziej amerykańskiego niż strzelanie z karabinu maszynowego? Na Guamie bez problemu znajdziecie strzelnicę na otwartym powietrzu, gdzie będziecie mogli przetestować najróżniejsze rodzaje broni. Cena zabawy wynosi od około 30 USD do 200 USD. Zestaw dla par kosztuje 160 USD i pozwala dwóm osobom wypróbować około 5 broni. Do każdej broni dostajecie zaledwie parę nabojów, więc ceny ewidentnie są pod turystów. My byliśmy na strzelnicy Guam Outdoor Shooting Range w środku parku Talofofo.

4.  Park Talofofo – wodospady i jaskinia japońskiego żołnierza 

Za 20 USD możecie odwiedzić niewielki park Talofofo, gdzie znajdziecie dwa piękne wodospady oraz kilka dziwnych atrakcji, do których nawet nie chciało nam się iść. Znajduje się tutaj także replika jaskini, w której przez 28 lat ukrywał się japoński żołnierz. Yokoi Shoichi stacjonował na Guamie w trakcie bitwy z amerykańskimi marines. Uciekł do dżungli, gdzie ominęła go wiadomość o zakończonej wojnie. Przez 28 lat ukrywał się w zbudowanej przez siebie norze w ziemi. Został znaleziony przez dwóch myśliwych, a następnie odesłany do Japonii, gdzie został powitany jak bohater.

5. Sporty wodne

Wokół wyspy możecie popływać łodzią, motorówką lub na nieśmiertelnym bananie. Guam zadowoli każdego fana sportów wodnych.

 

6. Nurkowanie

Guam stanowi bazę wypadową dla nurków. Na całej wyspie jest wiele firm oferujących możliwość nurkowania w otaczających wodach.

7. Wycieczki piesze po górach

Środkowa część wyspy zajęta jest przez dżungle oraz góry, które dają możliwość ucieczki od cywilizacji i podziwianie tropikalnej przyrody.