Jak wygląda teraz “Przełęcz straconych” na Okinawie?

Każdy, kto oglądał film wojenny “Przełęcz ocalonych” w reżyserii Mela Gibsona pewnie zastanawia się, jak teraz wygląda pole bitwy, gdzie niegdyś zginęło tylu Japończyków i Amerykanów? Otóż możecie to miejsce odwiedzić w trakcie wizyty na Okinawie. A my wam powiemy nawet, gdzie go szukać.

Naszą wizytę w przełęczy ocalonych pokazaliśmy w jednym z odcinków vloga na kanale Aiko i Emil.

Przełęcz ocalonych stanowi obecnie popularne miejsce odwiedzin przez zagranicznych turystów, a w szczególności Amerykanów. Film Mela Gibsona bardzo rozpromował to miejsce i przyjeżdżają tutaj Amerykanie, aby zobaczyć miejsce tej sławnej bitwy o Okinawę. Po angielsku przełęcz nazywana jest “Hacksaw Ridge”. Niegdyś był tutaj zamek pilnujący przejścia z jednej strony wyspy na drugą. W trakcie II Wojny Światowej było to strategiczne miejsce i zdobycie go było potrzebne Amerykanom do kontynuacji ofensywy na Okinawie.

Po japońsku przełęcz nazywa się Maeda Kouchi前田高地. Obecnie znajdziecie tutaj piękny park z widokiem na miasto Urasoe. Można się tutaj dostać autobusem, ale najprostszym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu w Naha i krótka przejażdżka.

Przy parku jest niewielkie muzeum i punkt informacyjny. Muzeum dotyczy ruin zamku, który się tutaj kiedyś znajdował. Na zwiedzenie tego przełęczy ocalonych potrzeba około 20-30 minut. Jak traficie na ładną pogodę, to ze wzgórza jest piękny widok i jest to dobre miejsce do robienia zdjęć. W pobliżu także są pomniki oraz mogiły żołnierzy, którzy tutaj zginęli w trakcie bitwy. Park ten obecnie jest symbolem okrucieństwa wojny i stanowi przypomnienie o tym, że nie możemy pozwolić na powtórzenie historii.