Limitowane edycje butelek Coca Coli z różnych miast w Japonii

  Japonia słynie z limitowanych edycji dosłownie wszystkiego. Japończycy mają coś w swoim DNA, że coś zbierać muszą. Fakt ten doskonale wykorzystuje firma Coca Cola, która nie dość, że wypuszcza raz do roku jakąś dziwną eksperymentalną Colę, to jeszcze stworzyła siatkę limitowanych butelek Coca Coli, po które trzeba czasem jechać na kraniec tego kraju. Ale dla Japończyka nie ma rzeczy niemożliwych! Przed wami galeria zdjęć limitowanych lokalnie butelek Coca Coli.

Coca Cola w Japonii wie jak utrzymać się na rynku. Regularnie wypuszczają nowości specjalnie na japoński rynek, aby przyciągnąć klientów. Od czerwca 2017 roku można w całej Japonii znaleźć limitowane edycje butelek Coca Coli. Każda ma inny obrazek z przodu, który nawiązuje do danego regionu. Butelki można kupić tylko wyłącznie w danym regionie. Są dostępne zazwyczaj w automatach na ulicy albo sklepach z pamiątkami. Coca Cola obmyśliła tą strategię głównie z myślą o turystach, którzy kupują te butelki jako pamiątka z danego regionu. Pomysł się chyba sprawdza, bo co roku wprowadzane są nowe wzory butelek i sam byłem świadkiem jak turyści chodzili i szukali butelki Coli z regionu, w którym się znajdują. Sam też wpadłem w ten nałóg i nawet sprawiało mi to dużo frajdy w wyszukiwaniu miejsc, gdzie można je kupić. Tak też powstała poniższa galeria!

Cześć zdjęc otrzymałem od mojego kolegi Piotrka (Instagram @phh1232) Jeśli macie zdjęcia jakichś butelek, które nie są w naszej galerii, to możecie podesłać na: info@aikoiemil.com

Gdzie można znaleźć te limitowane butelki?

Zebranie całej kolekcji stanowi nie lada wyzwanie. Nie dość, że trzeba przejechać prawie przez całą Japonię, to jeszcze regularnie pojawiają się nowe modele, więc kolekcja się powiększa. Na chwilę obecną jest ich około 26 wzorów. Poniżej dwie mapki, gdzie można znaleźć poszczególne wzory.

 

Shibuya, pref. Tokyo

Piesek Hachiko oraz skrzyżowanie w Shibuya z wieżowcami w tle.

Ueno, prefektura Tokio

Panda, symbol Ueno, musiała się znaleźć na tej butelce. W ZOO w parku Ueno można zobaczyć pandy, a Japończycy uwielbiają pandy. Szczególnie japońskie dzieci. Lilie wodne na stawie w parku Ueno oraz świątynie także są obecne na tej butelce.

Tokio, prefektura Tokio

Gejsza w Tokio to rzadki widok, ale podobno wciąż ich trochę tu zostało. Fotka od Piotrka.

 

Mt. Fuji z regionu Kawaguchi-ko, prefektura Yamanashi

Shonan, prefektura Kanagawa

Nazwa Shonan oznacza region wzdłuż morza w okolicach Kamakury. Często się mówi “shonan life” albo “shonan style” jako wyznacznik wyluzowanego stylu życia w opozycji do szybkiego tempa w Tokio. Na butelce widzimy Wielkiego Buddę z Kamakury. Towarzyszy mu fotogeniczna wyspa Enoshima oraz żaglówki, które zawsze pływają wokół niej.

Nikko, prefektura Tochigi

Butelka z herbem rodowym rodu Tokugawa. Ród ten rządził Japonią od XVII wieku do XIX wieku. Szogun Tokugawa Ieasu zapoczątkował epokę edo, a jego mauzoleum możemy znaleźć w Nikko. Toshogu to jedna z najpiękniejszych świątyń w Japonii i właśnie tutaj możecie znaleźć tę butelkę.

Nagoja, prefektura Aichi

Największą atrakcją Nagoi jest zamek samurajski. Złota “rybka”, która znajduje się na dachu zamku trafiła na butelkę Coli. Myślę, że to jeden z ładniejszych projektów wśród wszystkich butelek.

Hida-Takayama, prefektura Gifu

Jedno z moich ulubionych miejsc w Japonii to wioska Shirakawa-Go, gdzie można przenocować w starym japońskim domu zbudowanym w stylu gassho-zukuri. Są one jednym z symboli Japonii i dlatego trafiły na projekt butelki.

Nara, prefektura Nara

Jelonki z Nary to coś, co każdy musi zobaczyć w Japonii. Nic dziwnego, że pojawiły się na butelce Coca Coli. Obok nich są świątynie kompleksu klasztornego Horyuji.

Kioto, prefektura Kioto

Butelka z Kioto musi oczywiście zawierać wizerunek geiko/maiko. Trochę dziwi mnie, że gejszę dano także w Tokio na butelce i przez to mamy dość podobne wzory obu butelek.

Osaka, prefektura Osaka

Kolejny motyw zamkowy na butelce. Osaka słynie z pięknego zamku, w którym znajduje się ogromne muzeum. Niestety jest to rekonstrukcja, bo oryginał został zniszczony w 1665 roku. Odbudowano go dopiero przed II Wojną Światową, którą jakimś cudem przetrwał. Zdjęcie od Piotrka.

 

Sapporo, prefektura Hokkaido

Jedyna butelka z Hokkaido. Możemy na niej zobaczyć najważniejsze zabytki Sapporo w tym Wieżę Zegarową z XIX wieku oraz Sapporo TV Tower. Zdjęcie od Piotrka.

Aomori, prefektura Aomori

Pierwszy raz pojechałem do Aomori w sierpniu 2019. Akurat wtedy odbywa się tam festiwal Nebuta Matsuri. Jest to jeden z najbardziej znanych festiwali w Japonii, który znany jest z ogromnych podświetlonych platform przemierzających miasto. Udało mi się z Piotrkiem wziąć udział w tym festiwalu i było naprawdę super! Bardzo polecam ten festiwal! Butelka Coli także dzierży motywy festiwalu Nebuta. Zdjęcie od Piotrka.

 

Sendai, prefektura Miyagi

Do Sendai pojechałem w sierpniu 2019 w drodze do Matsushimy. Region ten bardzo promuje postać wielkiego samuraja Date Masamune, więc nic dziwnego, że znalazł się on na butelce Coca Coli. Wizerunek Date jest obecny dosłownie wszędzie. Zdjęcie od Piotrka.