Jeden z największych festiwali w Japonii Aomori Nebuta Matsuri przyciąga co roku tysiące turystów z całego kraju oraz zagranicy. W sierpniu 2019 roku miałęm okazję odwiedzić ten niezwykły festiwal z jednym z moich klientów. Jeśli myślicie o planowaniu waszej wycieczki na wakacje letnie do Japonii, to może warto wziąć też i ten festiwal pod uwagę! Zapraszam do galerii zdjęć oraz opisu moich wrażeń z festiwalu.
Nakręciłem także vloga z festiwalu, żebyście mogli lepiej poczuć klimat tego fantastycznego wydarzenia! Zapraszam poniżej na YouTube!
Festiwal Aomori Nebuta należy do wielkiej trójcy festiwali region Tohoku, czyli do tzw. Tohoku Sandai Matsuri (東北三大祭りTrzy duże festiwale Tohoku). W sierpniu akurat w tym regionie odbywają się aż trzy wielkie festiwale, które przyciągają dziesiątki tysięcy odwiedzających. Pozostałe dwa festiwal to Akita Kanto Matsuri i Sendai Tanabata Matsuri. Miałem jeszcze okazję podczas naszej wycieczki z Piotrkiem odwiedzić Sendai w trakcie Tanabata Matsuri. Ale to jednak Nebuta zrobiła na mnie o wiele większe wrażenie. Festiwal odbywa się co roku od 2 sierpnia do 7 sierpnia. Parady nocne odbywają się w dniach 2-6 sierpnia, a parada w dzień organizowana jest sierpnia.
Turyści także mogą wziąć udział w festiwalu jako uczestnicy. Jest jednak jeden warunek. Musicie być odpowiednio ubrani w festiwalowy strój haneto. Jest to rodzaj lekkiej yukaty z czerwonym pasem oraz dzwoneczkami na karku (przyda się w tańcu). Ubranie to można albo kupić albo wypożyczyć w trakcie festiwalu. Zapytajcie się w hotelu, gdzie jest najbliższa wypożyczalnia, bo wcale nie było to takie oczywiste, żeby ją znaleźć. Nas przebrano w świątyni przy trasie festiwalu. Pani była niezwykle zdziwiona jak nas zobaczyła. Aż tak wielu turystów chyba się nie przebiera w ten strój na festiwal.
Odpowiednio przebrani wplątaliśmy się w tłum, który opanował ulice Aomori. My byliśmy na ostatnim dniu festiwalu. Wtedy to odbywa się uroczysta parada w ciągu dnia, a potem platformy nebuta przenoszone są na statki i pływają na zatoce. Nie muszę dodawać, że było strasznie gorąco tego dnia! Sierpień w Japonii jest dość zabójczy jeśli chodzi o temperatury i wilgotność powietrza.
Czym jest Aomori Nebuta Matsuri?
Dokładnie nie wiadomo skąd wziął się ten festiwal. Jest kilka legend, które mają tłumaczyć jego powstanie, ale nie mogłem znaleźć żadnych konkretów, więc nie będę wchodził głębiej w ten temat. W przeciągu lat znacząco ewoluowała forma wielkich platform nebuta, które przemieszczane są przez ulice miasta. Niegdyś budowano je z bambusa i do środka wkładano świecie, co sprawiało, że były one bardzo łątwopalne i nie trudno było o pożar na imprezie. Obecnie rozświetla się nebuty za pomocą lampek umocowanych do drewnianych struktur i drutów, na których spoczywa papier. Platformy mają przeróżne rozmiary i kształty. Przedstawiają głównie postaci z japońskich i chińskich legend.
Platforma jest pchana i ciągnięta przez grupę kilkunastu osób. Robią oni przystanki w wyznaczonych miejscach, gdzie nebuty jakby się kłaniały publiczności licznie zgromadzonej przy ulicy. Taki taniec platform robi niezwykłe wrażenie. Każda nebuta to dzieło sztuki, nad którym pracuje sztab zaangażowanych artystów i rzemieślników. Najlepsi artyści tworzący nebuty zapisują się w dziejach festiwalu, a ich zdjęcia można obejrzeć w muzeum Wa Rasse.
Festiwal to także okazja do przebrania sięw kolorowe i zabawne stroje. Atmosfera przypomina szalony karnawał, gdzie każdy może popuścić wodze fantazji. Uczestnicy idą w grupach i tańcząc wykrzykują tajemnicze hasło Rassera! Cóż ono oznacza? Jest to słowo irasshai (zapraszamy, witajcie) w lokalnym dialekcie. Okrzyk Rassera ma zachęcać do wzięcia udziału w zabawie!
Publiczność też gorąco dopinguje i reaguje na paradę. Widać, że jest to ważne wydarzenie dla mieszkańców, bo zajmują dobre miejsca długo przed rozpoczęciem parady.
Problem z noclegami na Aomori Nebuta Matsuri
Festiwal jest niezwykle popularny i przez te kilka dni imprezy dziesiątki tysięcy ludzi przyjeżdża do Aomori, aby go zobaczyć. Rodzi to przede wszystkim problem z noclegami, których jest niewystaczająca ilość w mieście Aomori. Próbowałem rezerwować telefonicznie noclegi w mieście Aomori pół roku przed festiwalem i w prawie każdym hotelu mówiono mi, że nie ma miejsca dla dwóch osób na jedną noc. Wygląda na to, że ogromne biura podróży z Japonii wykupują od razu masowo dla swoich grup miejsca noclegowe w hotelach w Aomori przez co brakuje łóżek dla zwykłych turystów indywidualnych. Na stronach typu booking.com też nic nie było. Prawdopodobnie właściciele hoteli większość miejsc rezerwują właśnie dla biur podróży. Nam udało się zdobyć jeden pokój w centrum Aomori za około 25.000 jenów.
Jednym z rozwiązań jest znalezienie noclegu w innych miastach i dojazd na festiwal pociągiem np. shinkansenem. Można na przykład znaleźć w miarę tani nocleg w Shin Hakodate, wsiąść w shinkansena i dojechać bardzo szybko do Aomori, a wieczorem wrócić do hotelu.
Muzeum festiwalu Nebuta – Nebuta Museum Wa Rasse
Warto także odwiedzić muzeum poświęcone festiwalowi. Można w nim zobaczyć nebuty z poprzedniego roku, które otrzymały nagrody w konkursie na najpiękniejszą platformę.
Nie miałem okazji zobaczyć podświetlonych nebut na paradzie, ale chociaż w muzeum mogłem je podziwiać z bliska w pełnej okazałości. Ilości pracy i detale platform robią piornujące wrażenie. Twójwymiarowe konstrukcje wyglądają inaczej z każdej strony. Wprawne oko znajdzie wiele smaczków i niezwykłych detali w projekcie tych dzieł sztuki.
W muzeum można też obejrzeć nagrania z poprzedniej defilady Nebuta oraz wziąć udział w warsztatach tańca haneto.
Można nawet zajrzeć do wnętrza konstrukcji Nebuty, aby sprawdzić jak ona jest zbudowana. Drewniana konstrukcja poprzeplatana kablami i lampkami robi niezwykłe wrażenie. Od razu docenia się kunsz oraz ilość pracy włożoną w każdą Nebutę.
Pokaz fajerwerków na koniec festiwalu Nebuta
Ostatniego dnia festiwalu warto udać się na wybrzeże, gdzie odbywa się pokaz fajerwerków i parada Nebut na wodzie. Japończycy są doskonale przygotowani do takich okazji i uzbrojeni w, zazwyczaj, niebieskie folie usadowili się w strategicznych miejscach wiele godzin przed pokazem. Nam pozostało wciśnięcie się między niebieskie foliówki. Trzeba się wykazać niezwykłą finezją, aby przeskakiwać między oznaczonymi polami, gdyż absolutnie nie wolno po nich chodzić w butach. Podobnie jak w japońskim domu musicie zdjąć buty, gdy wchodzicie na niebieską folię do piknikowania. Takie zasady. A przy takim zagęszczeniu ludzi w parku, to możecie sobie wyobrazić, że trzeba czasem skakać nad nimi.
Gdy zapadnie zmrok wielkie platformy Nebuta przenoszone są na statki, które pływają po zatoce.
Pokaz fajerwerków był niezwykle spektakularny. Japończycy są mistrzami w letnich fajerwerkach. Stopniują odpowiednio napięcie, aż do epickiego finału, który rozświetla całe niebo.
Wesprzyj blog i kanał na Patronite!
Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody ? Wesprzyj tutaj na Patronite.
Przewodnik po Japonii i oprowadzanie
Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu? Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:
podroz@pojaponii.pl
Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.
Do zobaczenia w Japonii!