Nocne markety na Tajwanie

Markety nocne na Tajwanie to nieodłączna część kulinarnej kultury tego kraju. Wizyta w tym kraju bez wieczornej uczty pod gołym niebem jest wielkim niedopatrzeniem. Tajwańczycy uwielbiają przychodzić na nocne markety aby coś zjeść razem z przyjaciółmi i rodziną. Poniżej przekonacie się, dlaczego warto pójść w ich ślady!

 

Tekst: Emil Truszkowski      Zdjęcia: Aiko Truszkowski

Pierwsze co się rzuca w oczy, gdy dotrzecie na miejscu to tłok. Niewiarygodne jak popularne są te targowiska. Szczególnie w weekendy przyciągają setki osób. Gwar, hałas, przekrzykujący się sprzedawcy są stałym elementem tego krajobrazu. Stoisk są dziesiątki i przy każdym jest tłok. Znajdziecie tu dziesiątki różnych potraw i napojów. Co ciekawe, nie sprzedaje się alkoholu na takim targowisku. Z czego to wynika? Otóż Tajwańczycy wolą iść do baru lub restauracji aby się napić, a na rynku wolą inne napoje typu soki lub mleczną herbatę z żelkami tapioka.

W trakcie naszej ostatniej wycieczki na Tajwan odwiedziliśmy dwa markety nocne. Jeden w Tainanie i jeden w Tajpej. Na obu panowała podobna gwarna atmosfera. Niczym na jarmarku świątecznym. Z tym, że markety nocne otwierane są regularnie, ale nie codziennie. Duże opady deszczu także mogą być powodem do przerwy w działaniu rynku. Nikt nie chce moknąć w trakcie biesiadowania. Tajwańczycy przychodzą na market sami albo z przyjaciółki lub rodziną. Szczególnie widać dużo rodziców z dziećmi przy stoiskach z różnymi grami i zabawami. Dzieci mogą postrzelać z karabinków na kulki, porzucać piłkami do misiów, a czasem może i zdobędą jakąś nagrodę.

 

Różnorodność potraw jest niesamowita. My spróbowaliśmy kilka różnych w tym legendarne śmierdzące tofu, które naprawdę cuchnie. Jednakże niech was nie zniechęci do spróbowania tego tajwańskiego przysmaku. Śmierdzące tofu to jedna z lepszych potraw tajwańskich i każdy powinien jej spróbować w trakcie pobytu na Tajwanie.

Zachwyciły mnie także napoje na rynku. Mimo, że nie można tutaj kupić alkoholu, to nie przeszkadza to w żadnym stopniu w dobrej zabawie. Nawet lepiej, bo dzięki temu można skupić się na wyszukiwaniu nowych smaków soków i innych napojów. Szczególnie dobry był sok zrobiony w prawie 100% z arbuza. W dodatku świeży i zrobiony na Twoich oczach! Coś wspaniałego! Dla fanów mlecznej herbaty z żelkami tapioka także jest wiele możliwości wyboru. Po chińsku na taką herbatę mówi się zhenzhu naicha 珍珠奶茶. Smaków są dziesiatki i każdy lokal ma jakieś własne przepisy. Można też regulować ilość lodu oraz słodkiego syropu dodanego do potrawy.

Wizyta na nocnym rynku była na mojej liście rzeczy, które chcę zrobić w trakcie pobytu na Tajwanie. I z pewnością jeszcze tam wrócę, aby spróbować kolejnych tajwańskich przysmaków!

Możecie także obejrzeć naszego vloga z wizyty na nocnym rynku. Tego dnia oprowadzał nas mieszkaniec Tainanu, Daniel, który na swoim Instagramie pokazuje najlepsze potrawy w swoim mieście. Zajrzyjcie do niego na profil @daniel_foodman, jeśli chcecie pooglądać różne potrawy z Tainanu.

Market nocny Datong w Tainan

 

Market nocny Ningxia w Tajpei

 

Nasze vlogi z Tajwanu

Seria vlogów z Tajwanu, która powstała dzięki wsparciu społeczności na Patronite. Jeśli podoba Ci się co robimy i chciałbyś stać się częścią naszej społeczności, to zapraszamy na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na: podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!

HOTELE na Tajwanie i AirBnb – LINKI Afiliacyjne

Poniżej znajdziecie zniżki na pobyt w Japonii. Wystarczy zarezerwować nocleg poprzez poniższe linki afiliacyjne, aby otrzymali Państwo zniżki na hotele w Japonii. Za rejestrację z tych linków otrzymuję niewielką prowizję, a was to nic nie kosztuje. W dodatku możecie otrzymać zniżki!

AIRBNB.COM
Zapisz się do Airbnb i otrzymaj zniżkę na pierwszy nocleg: www.airbnb.com/c/emilt508

BOOKING.COM

Otrzymaj zniżkę 1800 jenów na pobyt w Japonii: https://booki.ng/2IuLBq1