Shimanami Kaido – Trasy rowerowe w Japonii

Japonia to kraj bardzo przyjazny dla rowerzystów. W miastach w wielu miejscach znajdziecie wydzielone trasy dla rowerów. Na ulicach zazwyczaj kierowcy też zwracają uwagę na rowerzystów i dają wam sporo przestrzeni. Podczas moich treningów do triatlonu zjeździłem całkiem sporo wokół Tokio i nie tylko. Marzy mi się jakaś dłuższa wyprawa po Japonii na rowerze i niedawno miałem okazję chwilę przejechać się po chyba najbardziej znanym szlaku rowerowym w Japonii, czyli Shimanami Kaido しまなみ海道 niedaleko miasta Onomichi. Jeśli chcielibyście pojeździć na rowerach w Japonii, to jest to jedno z lepszych miejsc, które możecie wybrać!

Portowe miasto Onomichi znajduje się zaledwie godzinę drogi shinkansenem od Hiroszimy. Możecie tutaj przyjechać w drodze do Hiroszimy albo jak będziecie wracać do Tokio. W Onomichi znajduje się stacja shinkansenów – stacja Shin-Onomichi 新尾道. To właśnie stąd rozpoczyna się 70-kilometrowa trasa rowerowa prowadząca na wyspę Sikoku. Znana jest ona przede wszystkim z malowniczych widoków zatok, plaż oraz wysokich mostów, które łączą sześć wysp między Honsiu a Sikoku.

Wypożyczalnie rowerów w Onomichi

Nie musicie mieć własnego roweru. W Onomichi jest kilka wypożyczalni, gdzie za niewielkie pieniądze dostaniecie sprzęt do jazdy. Do wyboru są generalnie dwa rodzaje wypożyczalni: zwykła albo sportowa Giant. Zwykła oferuje normalne rowery crossowe za około 1000 jenów za dzień. Dostępne są też rowery tandemowe oraz z silnikiem elektrycznym. Natomiast w wypożyczalni Giant są rowery szosowe, które są odpowiednio droższe. Na trasie do Imabari jest sieć wypożyczalni, gdzie możecie oddać swoje rowery crossowe jeśli nie chcecie wracać tą samą trasą.

Trasa Shimanami Kaido

Tuż obok wypożyczalni niedaleko stacji Onomachi jest prom, który za 110 jenów przewiezie was na drugą stronę na wyspę Mukoujima 向島. To tutaj rozpoczyna się trasa przez sześć wysp aż do Imabari. Trudno się zgubić, bo jest ona oznaczona niebieskim pasem na jezdni. Kierunki też są opisane wraz z podanymi odległościami do celu.

W większości miejsc nie ma wyznaczonej trasy dla rowerów i jedzie się po jezdni albo można po chodniku. Na szczęście kierowcy uważają na rowerzystów, których jest tutaj bardzo dużo. Trasa rowerowa została otwarta w 1999 roku i od tej pory cieszy się niezwykłą popularnością wśród miłośników dwóch kółek w Japonii oraz wśród gości z innych krajów.

Po kilku kilometrach od staru zaczynają się pojawiać piękne widoki na wysepki, plaże i niewielki porty. Będziecie mijać niewielki wioski i dużo zieleni, która rozpościera się na górach pokrywających wyspy. Znaki was będą kierować na kolejne mosty, które łączą wyspy.

Mosty są ogromne i robią naprawdę wrażenie. Konstrukcja mostów sięga na wysokość ponad 100 metrów, a długie są na nawet kilometr. Jadąc w ich kierunku zastanawiałem się, jak ja na nie wjadę. I po  chwili się dowiedziałem. Trzeba podjechać pod górkę. Niespodzianka. Nie są to zabójcze podjazdy, ale potrafią dać nieco w kość, gdyż są dość długie i nawet troszkę strome. Trasa Shimanami Kaido wymaga kilku  takich wspinaczek i trzeba być na nie przygotowanym. Z tego powodu uważam, że jest to trasa odpowiednia dla osób początkująco-średniozaawansowanych w jeździe na rowerze. Osoby prawie nie mające styczności z rowerem mogą się namęczyć na podjazdach.

Przejazd przez mosty jest darmowy dla rowerów. Płatny jest przejazd motorem i autem. Bramka do płacenia jest w postaci… pudełka do wrzucania monet. I faktycznie się motory zatrzymują i płacą te 50 jenów za przejazd. Japonia zadziwia na każdym kroku.

Zdziwiło mnie też coś jeszcze. Otóż po drodze widziałem bardzo mało restauracji lub knajpek. Spodziewałem się większej ilości lokali gastronomicznych na potrzeby rowerzystów. Przejechałem zaledwie niewielki odcinek trasy około 20 kilometrów i może akurat tutaj ich nie było, więc może dalej jest nieco lepiej. Na szczęście wszędzie sa automaty do napojów, które w upale dosłownie ratują życie. W drodze powrotnej znalazłem niewielką restaurację serwującą hamburgery. Dosłownie marzyłem o takiej nagrodzie za pokonane kilometry, więc byłem niezwykle uradowany ją widząc.

Zdecydowanie polecam tą trasę dla fanów rowerów. Jeśli macie jeden dzień do poświęcenia na sport, to będziecie zachwyceni taką jednodniową przygodą przez sześć wysp aż do Sikoku. Po przejechaniu trasy możecie wrócić autobusem do Onomichi albo kontynuować podróż po Sikoku. Wybór należy do was. Ja planuję powrót na Shimanami Kaido aby przejechać całą trasę i kto wie może także aby objechać na rowerze Sikoku!

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na: podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!

HOTELE w JAPONII – LINKI Afiliacyjne

Poniżej znajdziecie zniżki na pobyt w Japonii. Wystarczy zarezerwować nocleg poprzez poniższe linki afiliacyjne, aby otrzymali Państwo zniżki na hotele w Japonii.

AIRBNB.COM
Zapisz się do Airbnb i otrzymaj zniżkę na pierwszy nocleg: www.airbnb.com/c/emilt508

BOOKING.COM

Otrzymaj zniżkę 1800 jenów na pobyt w Japonii: https://booki.ng/2IuLBq1