Prefektura Shizuoka – kraina truskawek i zielonej herbaty

Prefektura Shizuoka

Co zwiedzać w prefekturze Shizuoka?
Prefektura Shizuoka znana jest głównie z Góry Fuji, który leży na jej granicy. Rzeczywiście ten najwyższy szczyt Japonii dosłownie góruje nad całą prefekturą i nieco zasłania zasłania wiele innych atrakcji, które można tutaj odnaleźć. A jest co robić, bo prefektura Shizuoka może się pochwalić niezwykle pięknymi krajobrazami, które są zaledwie na wyciągnięcie ręki z Tokio! Poniżej przedstawiamy ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Shizuoka.

Wpis ten będę stopniowo uzupełniał o kolejne miejsca w Shizuoka.
Dojazd
Prefektura Shizuoka jest położona bardzo blisko od Tokio i dobrze jest połączona ze stolicą. Przez prefekturę przejeżdża linia Tokaido, czyli najważniejsza linia Shinkansenów przemieżających Japonię aż do Osaki i dalej na Kiusiu. Do stolicy prefektura, miasta Shizuoka, dostaniemy się Shinkansenem w około 60-90 minut w zależności od wybranego pociągu.
Z czego znana jest Shizuoka?
Prefektura Shizuoka znana jest głównie z zielone herbaty, którą się tutaj uprawia. Wielu turystów jeździ też na półwysep Izu nad morze aby odpoczać lub zjeść świeżą rybę. W Shizuoce jest także góra Fuji, którą widać z prawie każdego miejsca w tej prefekturze. Oprócz Fuji jest tu wiele innych pięknych gór i zakątków, które warto odwiedzić.
Półwysep Izu
Gdy spojrzycie na mapę prefektury Shizuoka to pewnie od razu zauważycie duży półwysep, który wystaje daleko w kierunku morza. Jest to półwysep Izu, czyli jedno z bardziej popularnych miejsc wypoczynkowych dla mieszkańców Tokio. Dojazd tu jest stosunkowo prosty i tani ze stolicy. Mimo to można się cieszyć piękną przyrodą, górami oraz morzem. Izu przyciąga także fanów kulinariów ze względu na wiele pysznych potraw rybnych. Można tu przyjechać nawet na jeden dzień, ale warto jednak pokręcić się parę dni po okolicy żeby odkryć uroki tego miejsca.
Jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia na półwyspie Izu.
1) Shimoda
2) Izukogen
3) Nishiizu
 
Izukogen
Region wokół stacji Izukogen obfituje w ładne krajobrazy łączące góry i morze.
Polecam wycieczkę do ogrodu botanicznego-zoologicznego Shaboten Park シャボテン公園, gdzie można zobaczyć niezwykle przyjazne kapibary (gryzonie z Ameryki Południowej), wiele egzotycznych ptaków oraz niezwykłe okazy kaktusów. Park jest zaskakująco ciekawy zarówno dla dzieci i dorosłych. Można wejść do miejsca, gdzie przebywają kapibary i je pogłaskać. Duża interaktywność ogrodu zdecydowanie wynagradza jego cenę.
Wejściówka do parku: 1800 jenów

Atami
Niegdyś popularne miejsce na podróż poślubną obecnie przeżywa swój ponowny renesans. W latach powojennych Japończycy wybierali się tutaj tłumnie aby spędzić romantyczne chwile na plaży ze swoją drugą połówką. Powstało wtedy tutaj wiele hoteli i ryokanów (hotele w japońskim stylu). Dobra passa Atami skończyła się w latach 70. i 80. kiedy to Japończycy zaczęli się bogacić i mogli sobie pozwolić na zagraniczne podróże. Na początku XXI wieku Atami nieco opustoszało, a wiele hotelu musiało zostać zamkniętych z powodu braku gości. W ostatnich latach jednak miasteczko to ponownie zaczęło przyciągać turystów swoją dobrą lokalizacją i retro klimatem.
 

Mishima
Miasto położone w górach u podnóża półwyspu. Można tutaj przyjechać Shinkansenem.
Ostatnio popularną atrakcją jest najdłuższy most wiszący w Japonii – Mishima Sky Walk. Jest on oddalony o jakieś 30 minut autobusem od dworca Mishima. Przystanek autobusowy znajdziecie na zewnątrz dworca. Bilet w jedną stronę kosztuje około 560 jenów, więc przygotujcie dużo monet. Na miejscu trzeba kupić bilet wstępu na most, który kosztuje 1000 jenów. Dość drogo. Szczególnie, że płacimy właściwie tylko za wejście na most. Mishima Sky Walk to nowy most wybudowany w 2015 roku jako atrakcja turystyczna. Ma długość 400 metrów i jest obecnie najdłuższą tego typu rodzaju konstrukcją w Japonii. Z mostu rozpościera się piękny widok na dolinę poniżej oraz na górę Fuji, która przy dobrej pogodzie jest widoczna w oddali. Most prowadzi do… nikąd. Po prostu na drugą stronę doliny. Znajdziecie tam parę sklepików i taras widokowy. Ewidentnie most powstał tylko jako atrakcja turystyczna. Nie ma w tym nic złego oczywiście. Widać, że wzbudza zainteresowanie, bo odwiedzających jest sporo.

Jezioro Tanuki
Popularne miejsce na odpoczynek i biwak dla japońskich rodzin. Jezioro to znajduje się na zachód od góry Fuji i rozpościera się z niego piękny widok na najwyższy szczyt Japonii.

Miasto Shizuoka 
 Stolica prefektury Shizuoka. Jest to drugie pod względem ludności miasto w prefekturze Shizuoka. Liczy 700.000 mieszkańców. Zatrzymują się tutaj Shinkanseny. Z Tokio można dojechać w 60-90 minut. W mieście kursują autobusy, ale bez samochodu poruszanie się po okolicy jest mocno utrudnione. W mieście jest kilka atrakcji i może stanowić bazę wypadową do dalszych wypraw po regionie. Jest to typowe duże miasto japońskie.
Co warto zobaczyć lub zrobić?
  • Zbieranie truskawek – nad morzem w okolicach Kuno znajduje się wiele plantacji pysznych truskawek. Shizuoka słynie ze świetnych truskawek i tutaj możecie je zerwać prosto z krzaka. Wystarczy udać się bezpośrednio do plantacji i za opłatą około 2000 jenów możecie przez określony czas zbierać i jeść w dowoli truskawki.

 

  • Kunozan Toshogu – piękna świątynia shintoistyczna ulokowana na szycie góry Kuno. Tutaj znajdował się pierwszy grób Tokugawy Ieasu, który później został przeniesiony do Nikko.

Wąskotorowa kolej do Oikawa
Wkrótce
Przejażdżka lokomotywą parową
Wkrótce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *