Czy warto pojechać do Korei Północnej?

W ostatnich miesiącach temat Korei Północnej nie schodzi z pierwszych stron gazet. Mimo ostrzeżeń o możliwości wybuchu wojny i wszechobecnej krytyki Korei Północnej, odwiedziłem ten kraj aż pięć razy i pewnie nie ostatni raz. Jako autor największego polskiego portalu o Korei Północnej, Pozdro z KRLD, staram się informować polskich podróżników o zasadach podróżowania po Korei Północnej oraz o możliwych miejscach do odwiedzenia.

Wiem, co sobie pomyślicie. Wyjazd do Korei Północnej jest równoznaczny z samobójstwem. Wiele osób tak twierdzi i często słyszę takie opinie. Jednakże z mojego doświadczenia wynika, że … jest to po prostu nieprawda. Korea Północna nie należy może do czołówki krajów odwiedzanych przez turystów, ale wyjazd wcale nie jest niemożliwy. Co roku odwiedza ten kraju około 5000-6000 turystów z Zachodu. Aż tylu? Czy aż tak mało? Trudne pytanie, a w przypadku Korei Północnej trudno o łatwe odpowiedzi. O tym, jak wyglądają wycieczki oraz JAK POJECHAĆ do Korei Północnej możecie dowiedzieć się z mojego bloga Pozdro z KRLD oraz kanału na YouTubie. Tutaj chciałem odpowiedzieć na pytanie, czy warto pojechać do Korei Północnej?

Wyjazd do Korei Północnej – Co można zwiedzić?

Niektórzy mogą się ze mną nie zgodzić i oczywiście szanuję wasze zdanie, ale ja osobiście uważam, że warto pojechać do Korei Północnej. Jest kilka powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj.

Po pierwsze wizyta w tym kraju pozwala wam na zobaczenie na własne oczy, jak on wygląda. Medialny przekaz wokół Korei skupia się na broni atomowej i rakietowej przez co często pomija wiele faktów dotyczących Korei. Co więcej, media bardzo często naginają narrację, aby tylko potwierdzić słuszność swojego przekazu, który często jest nieobiektywny i po prostu jego celem jest atakowanie Korei Północnej. Pobyt w Korei daje wam szansę na zobaczenie tego kraju od środka bez medialnego filtra. Wiele osób zarzuca wycieczkom po Korei Północnej, że są kontrolowane i pokazują wam tylko i wyłącznie to, co propaganda tego kraju chce wam pokazać. Prawda jak zwykle leży gdzies po środku. Faktem jest, że wycieczki są kontrolowane przez państwo i nie możecie się swobodnie poruszać po KRLD. Jeśli komuś nie odpowiada taka forma zwiedzania w grupie, to NIE powinien jechać na wycieczkę do Korei Północnej. Taka osoba nie będzie się czuła dobrze w tym kraju. Czy to, że wycieczki są kontrolowane sprawia, że wszystko staje się fikcją w trakcie wyjazdu? Moim zdaniem nie. Władze nie są w stanie ukryć wszystkiego za magiczną ścianą propagandy. Uważny turysta potrafi przejrzeć propagandę i tzw. “ustawki”. Tylko osoba nieprzygotowana do wyjazdu odbiera wszechobecną propagandę jako coś złego. Ja nauczony doświadczeniem z wyjazdów jestem w stanie wychwycić propagandę państwową i przelać ją przez mój własny filtr. Dzięki temu wychwytuję wiele szczegółów i ciekawych informacji o tym kraju. Nie przeszkadza mi wszechobecna propaganda. Krytycy wycieczek twierdzą, że karmieni propagandą turyści zaczynają wspierać Koreę Północną i dają się zwieść iluzji. Serio jeśli ktoś wierzy w tą propagandę i nagle wyjazd robi z niego zagorzałego komunistę, to są jedynie dwa wyjaśnienia: jest idiotą albo był już komunistą i chciał zobaczyć, to co usłyszał w propagandzie. Żadna rozsądna osoba nie łyka całej propagandy na serio. Argument krytyków jest całkowicie nietrafiony. Przeciwnie uważam, że wiele osób jedzie do Korei Północnej SPECJALNIE po tą propagandę. Ona w pewnym sensie staje się atrakcją samą w sobie i wręcz cieszy turystów. Każdy wie, że może się spodziewać propagandy w Korei Północnej i mimo to tam jedzie.

Po drugie, pobyt w Korei Północnej pozwala nam poznać punkt widzenia Koreańczyków na wiele spraw. Dlaczego żyją jak żyją? Co sądzą o polityce zagranicznej? Co sądzą o historii wojny koreańskiej? Uzyskacie ciekawy punkty widzenia mieszkańców Korei na różne sprawy. Często ich poglądy są zupełnie inne niż nasze. Ale mimo to, jest to bardzo interesujące i pouczające, bo w wielu przypadkach okazuje się, że wcale nie mamy monopolu na jedynie słuszną prawdę. Każdy pobyt w Korei Północnej jest dla mnie bardzo pouczający i pozwala o wiele lepiej zrozumieć mieszkańców tego kraju. Szczególnie w czasach, gdy tak dużo mówi się o wojnie z Koreą Północną, bardzo ważne jest wzajmene zrozumienie, a nie izolacja od poglądów drugiej strony. Tylko dialog i wzajemne zrozumienie może pomóc nam w uniknięciu wiszącego nad światem konfliktu.

Po trzecie, jest to także okazja do zawiązania przyjaźni z Koreańczykami. Brzmi to absurdalnie, ale ja uważam, że mam w tym kraju już przyjaciół, którzy po prostu cieszą się na mój widok. Poznałem już wielu koreańskich przewodników w trakcie wycieczek. Spędziłem z nimi wiele czasu, rozmawiałem na wiele tematów, które nie zawsze dotyczyły Korei Północnej. Nie wszystko, co mówią jest propagandą. A nawet jeśli jest, to staram się szanować ich punkt widzenia, mimo że nie zawsze się musze z nim zgadzać. Prywatnie Koreańczycy są bardzo miłymi i przyjaznymi ludźmi. Lubią się bawić, wypić, pożartować i powygłupiać. Wbrew temu, co o nich się sądzi, uważam, że Koreańczycy to naród, który bardzo silnie okazuje emocje. Mają twarde charaktery i nie boją się tego pokazywać. W Korei Północnej, wbrew temu co twierdzi zachodnia medialna propaganda, żyją NORMALNI i PRAWDZIWI ludzie podobni do Ciebie i mnie. Nie różnimy się tak bardzo. Wystarczy spróbować poznać się, aby zauważyć, że to jest kraj zamieszkały przez 25 milionów ludzi, którzy po prostu żyją jak mogą najlepiej w warunkach, jakie są im dane. Nie każdy w Korei Północnej jest złym człowiekiem. I z pewnością nie każdy Koreańczyk zasługuje na to, żeby zginął w nuklearnej wymianie ognia albo na froncie kolejnej wojny, którą nas się ostatnio nieustannie straszy.

Kolejnym powodem jest to, że po prostu w Korei Północnej jest co zwiedzać. Lista dostępnych dla turystów miejsc zwiększa się z roku na rok. Niegdyś niedostępne miejsca obecnie są możliwe do odwiedzenia przez turystów. Korea Północna to nie tylko Pjongjang, który tak często nazywany jest miastem elit (nie do końca prawda). Można odwiedzić takie miasta jak Kaesong, Nampo, Hamhung, Pyongson, Wonsan, Samjiyon, Sinijiu. Chongjin, Rason, Sariwon i inne. Piękne góry na półwyspie to także jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Koreę. Nienaruszona przez człowieka przyroda w Górach Diamentowych, w okolicach Góry Myohyang, Góry Chilbo oraz majestatyczny szczyt Góry Paektu, to tylko niektóre przykłady miejsc, które zachwycą każego miłośnika natury. A co z propagandowymi monumentami? Jest ich pełno w Korei. I nie oszukujmy się. Po to tam jadą turyści. Gdyby nie chcieli oglądać propagandy, to pojechaliby oglądać Big Bena albo Wieżę Eiffla (ile można?).

Krytycy wyjazdów do Korei Północnej twierdzą, że turysci dają się oszukiwać propagandzie i wszechobecnym ustawkom, a następnie stają się pożytecznymi idiotami w służbie władz Korei. Zarzucano mi wiele razy, że “ocieplam wizerunek Korei Północnej”. Niektórzy blogerzy i blogerki atakują moją osobę za to, że nie straszę Polaków Koreą Północną. Mają do tego prawo, aczkolwiek nie zgadzam się z tymi zarzutami. Każdy ma prawo pojechać do Korei Północnej i zobaczyć, jaki to kraj i wyrobić sobie własną opinię. Opinie osób, które tam zazwyczaj nie były są albo  nieobiektywne albo pisane pod publiczkę (narracja danej gazety lub dbanie o swó wizerunek wśród swoich czytelników). Takie argumenty nie przekonują mnie, ani moich widzów. Wiele osób, które krytykują wyjazdy do Korei Północnej, potem radośnie jeździ do innych krajów totalitarnych lub gdzie łamane są prawa człowieka i wrzuca z nich zdjęcia na swoje blogi. Nikt wtedy nie zgłasza sprzeciwu. Problemem dla tych osób jest tylko i wyłącznie wyjazd do Korei Północnej. Każdy kto jedzie do Korei Północnej powinien zapoznać się z obecną sytuacją w tym kraju i powinien wiedzieć, co tam się dzieje. Ja sam nigdy nie negowałem faktów o Korei Północnej. Wyśmiewam tylko i wyłącznie bzdurne, zmyślone historie, które często są po prostu fake news skonstruowanymi w celu nabijania wyświetleń i subskrybcji na YouTube. Dla wielu osób wytykanie błędów i manipulacji jest dowodem na to, że “wspieram reżim”. Znając fakty, każdy może zdecydować, czy chce tam pojechać, czy nie.

Na moim kanale wiele razy tłumaczyłem, jak zachowywać się w Korei Północnej i co wolno, a czego nie wolno. Jeśli komuś się nie podobają te zasady, to NIE powinien jechać do Korei Północnej. Nie jest to wyjazd dla każdego i trzeba o tym pamiętać, gdy zdecydujemy się na wyjazd do tego państwa. Osobiście uważam, że warto wyjechać do Korei Północnej i lepiej poznać ten kraj. Korea Północna przyciąga coraz więcej uwagi i potrzebna jest nam znajomość tematu, aby móc bardziej obiektywnie spojrzeć na sytuację wokół Półwyspu Koreańskiego.

Pojedźmy razem do Korei Północnej

A jeśli Cię przekonałem do wyjazdu do KRLD, to napisz do mnie na maila idam Ci znać o kolejnych wspólnych wycieczkach do Korei Północnej!

Kontakt: emil@pozdrozkrld.com