Gdzie spotkać Totoro w Japonii? – Dom Kurosuke

Wśród naszych czytelników pewnie jest wielu fanów filmów Ghibli. I nic dziwnego, są to przepiękne filmy, które już od dekad zachwycają widzów na całym świecie. Jednym z najbardziej znanych filmów Ghibli jest “Mój przyjaciel Totoro”. Będąc w Tokio pewnie chcielibyście odwiedzić Muzeum Studia Ghibli w Mitaka, ale kupno biletów do tego miejsca nie jest łatwe z powodu jego dużej popularności. Co wtedy zrobić? Możecie udać się do starego domu pod Tokio, gdzie mieszka Totoro!

Jeśli oglądaliście Totoro, to pewnie kojarzycie stary dom, w którym mieszkały takie czarne kuleczki zwane Kurosuke. To właśnie ich domek możecie odwiedzic pod Tokio niedaleko miasta Tokorozawa. Znajdziecie tutaj niewielkie muzeum prowadzone przez Fundację Totoro. Zajmuje się ona ochroną lasów i przyrody. Fundacja zakupiła stary dom wybudowany ponad 100 lat temu i zamieniła go w dom dla Totoro. I rzeczywiście możecie tutaj zobaczyć prawdziwych rozmiarów Totoro, który siedzi w domu tuż przy oknie i spogląda na zewnątrz.

Muzeum otwarte jest tylko we wtorki, środy i soboty od 10:00 do 15:00 godziny. W środku znajdziecie nieco zdjęć, pamiątki związane z filmem oraz prawdziwych rozmiarów figurę Totoro!

Wielki Totoro, z którym można sobie zrobić zdjęcie wygląda przeuroczo. Niestety nie można się do niego przytulić jak to robiła główna bohaterka animacji. Poza tym nie jest pluszowy, więc nie byłoby to zbyt przyjemne uczucie. W każdym razie możecie dzięki temu wyobrazić sobiej jak duży jest w rzeczywistości Totoro!

Główną atrakcją  tego miejsca jest możliwość zobaczenia starego tradycyjnego japońskiego domu w pięknej i cichej okolicy. Wstęp do domu Kurosuke jest całkowicie darmowy. Możecie zostawić datek na rzecz fundacji, ale nie jest to wymagane. Możecie ją także wesprzeć kupująć pamiątki w muzeum.

Obok domu Kurosuke znajduje się niewielka herbaciarnia, gdzie możecie się napić pysznej zielonej herbaty, która uprawiana jest tuż obok na plantacjach herbaty. Mają też pyszne lody z zielonej herbaty. O świeżości herbaty świadczy fakt, że to tutaj jest ona przetwarzana i pakowana. Możecie przez okno zobaczyć nawet maszyny do suszenia i pakowania herbaty. Zdecydowanie wolę taką herbatę z małej fabryki, niż z dużego koncernu herbarcianego.

Zielone drzewka herbaty możecie obejrzeć z bliska oraz przejść się wokół nich tuż za domem Kurosuke. Brak tłumów turystów, cisza i spokój to główne zalety tego niezwykłego miejsca, które znajduje się tuż przy Tokio.

Jak dojechać z Tokio?

Najlepiej pojechać pociągiem linii Seibu Ikebukuro ze stacji Ikebukuro. W około 30 minut można się dostać ekspresem do stacji Kotesashi 小手指駅. Ze stacji złapcie autobus nr 9 jadący w kierunku Miyaji-nishi 宮寺西 i wysiądźcie na stacji Dainichido 大日堂. Autobusem jedzie się około 20-30 minut.  Bilet kosztuje 200 jenów od osoby.

Adres:

Kurosuke no ie クロスケの家

3-1169-1 Mikajima Tokorozawa-shi, Saitama-ken
3591164 Japan

〒359-1164 埼玉県所沢市三ヶ島三丁目1169-1
Tel.04-2947-6047

Polskojęzyczny przewodnik Po Japonii 

Jeśli szukacie przewownika, który oprowadzi was w trakcie waszego pobytu w Japonii, to zapraszam do kontaktu. Pracuję jako przewodnik i pomagam polskim turystom w odnalezieniu najciekawszych miejsc w Tokio i całej Japonii!

Kontakt: podroz@pojaponii.pl