Giełda aparatów i sprzętu fotograficznego w Pekinie – Wukesong

Chiny kojarzą się z tanią elektroniką i sprzętem, który możecie znaleźć na każdym rogu. Może tak jest w Hong Kongu lub Kantonie, ale w Pekinie prawdę mówiąc trudno znaleźć ciekawe sklepy z elektroniką. Przynajmniej ja nie mogłem ich znaleźć wcześniej. Podczas ostatniej wizyty w Pekinie odwiedziłem giełdę Wukesong, czyli Beijing Photographic Equipment City.

Spodziewałem się czegoś innego. W moim umyśle miałem obraz dużej hali ze stoiskami pełnymi apratów i używanego sprzętu. To marzenie legło w gruzach w momencie wejścia do hali. Otóż okazało się, że jest to nowoczesna i ładna hala targowa z eleganckimi sklepami oficjalnych sprzedawców wielu znanych marek. Macie więc tutaj sklepy z logo Sony, Canona, Olympus, Nikona oraz wiele marek premium jak Leica i Hasselblad. Wybór sprzętu robi jednak wrażenie. Znajdziecie tutaj najbardziej popularne obecnie aparaty i obiektywy.

Organizowane są nawet warsztaty fotograficzne. Niestety tylko po chińsku. Przyciągają sporo zainteresowanych osób, które potem oglądają i testują nowy sprzęt. Chińczycy uwielbiają aparaty i zagranicą wszędzie widać Chińczyków z drogim sprzętem. Czasem nie za bardzo wiedzących jak go używać, więc te warsztaty to zdecydowanie dobry pomysł.

Oprócz aparatów i obiektywów jest tu też wszystko czego potrzebuje fotograf. Są torby, plecaki, statywy, lampy przenośne, lampy studyjne. Dosłownie wszystko co potrzebne jest do pracy fotografa lub filmowca. Dla kogoś, kto lubi oglądać sprzęt jest to naprawdę świetne miejsce, gdzie można spędzić godziny. Zakupiłem niewielkie światełko ledowe za 350 juanów, które naprawdę ma dużo mocy. Przyda mi się na wyjazdy oraz do nagrywania w domu.

Większość sklepów z elektroniką jest na parterze, ale także na piętrze można znaleźć kilka sklepów sprzedających używane obiektywy i aparaty. Tutaj na uwagę szczególnie zasługują stare aparaty analogowe. Sprawdźcie ceny, bo może znajdziecie jakieś dobre oferty pośród dużej ilości sprzętu, który tam zalega.

Na uwagę zasługują szczególnie gimbale chińskiej produkcji. Sprzętu firm Zhiyun, Moza oraz FeiyuTech można tutaj dostać naprawde w dobrych cenach. Zakupiłem gimbala Zhiyun Crane Plus za 2800 juanów w zestawie z podwójnym uchwytem (1500 zł). W Japonii taki zestaw kosztował prawie dwa razy tyle.

Jak trafić na giełdę w Wukesong?

Giełdę Wukesong znajdziecie w pobliżu stacji WUKESONG linia 1 (czerwona). Po wyjściu z metra EXIT B2 idźcie 200 metrów na północ do przystanku autobusowego 五棵松桥北. Złapcie autobus 583 jadący dwa przystanki dalej do 定慧桥南. Giełda jest obok.