Góry w Japonii – Szlak w dolinie Kamikochi niedaleko Matsumoto

Japonia pokryta jest w większości górami. Czasem o tym zapominam, gdy przez dłuższy czas nie ruszam się z Tokio. Jednakże wystarczy godzina pociągiem od Tokio i już jesteśmy w górach. A jak pojedziecie jeszcze nieco dalej na przykład do prefektury Nagano, to już traficie do prawdziwych japońskich gór. Chciałbym wam przedstawić ciekawą trasę w góry, którą możecie zrealizować podczas pobytu w Matsumoto.

Dolina Kamikochi 上高地

Jeśli szukacie przyjaznej trasy górskiej w Japonii, to Kamikochi jest dobrym kierunkiem. Kamikochi znane jest w Japonii  jako ośrodek wypoczynkowy w górach w Nagano. Dolina ma około 15 kilometrów długości. Znajduje się na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Można tutaj przyjechać od kwietnia do połowy listopada. W zimie z powodu dużych opadów śniegu obszar ten nie jest dostępny dla turystów.

Kamikochi jest częścią parku narodowego Chubu Sangaku. Z tego powodu nie ma tutaj wielu hoteli i sklepów. Można się zatrzymać w dolinie, ale wybór hoteli nie jest zbyt duży. Samochody prywatne nie mają wstępu do doliny. Można tu przyjechać tylko autobusem lub taksówką. Jesienią w weekendy Kamikochi jest oblegane przez turystów, którzy chcą obejrzeć czerwone liście na szczytach górskich. Spodziewajcie się dużych kolejek na autobus i hord turystów. Także tych z zagranicy. Można w trakcie spaceru w dolinie spotkać mały. Pamiętajcie, żeby ich nie karmić i nie zbliżać się za bardzo. Potrafią być agresywne. W dolinie też jest zakaz używania dronów. Szczególnie małpy źle reagują na drony. Wiem to z własnego doświadczenia!

Na naszym kanale pojawiła się też wideo relacja z Kamikochi! Film znajdziecie poniżej.

Dojazd do Kamikochi

Do Kamikochi pojechać można ze stacji głównej Matsumoto 松本駅. Na stacji w automacie wystarczy kupić specjalny bilet za 4550 jenów, który upoważnia was do przejazdu tam i z powrotem z Matsumoto do Kamikochi. Bilet kupuje się w specjalnej kasie obok automatów biletowych JR – Matsumoto Dentetsu Kamikochi Line 松本電鉄上高地線.

Pociągiem jedzie się do ostatniej stacji tej linii Shinshimashima 新島々 i stamtąd przesiadamy się do autobusu jadącego do Kamikochi. Wasz bilet obejmuje zarówno pociąg jak i autobus. Najlepiej wsiąść z przodu pociągu, by szybciej móc przejść do autobusu. Większość osób jadących tym pociągiem jedzie właśnie do Kamikochi, więc przy autobusie potrafi zrobić się całkiem tłoczno. Na szczęście podstawili dwa autobusy, kiedy my jechaliśmy do Kamikochi. Z Matsumoto potrzeba około półtorej godziny by dostać się do Kamikochi.

Jechałem pociągiem o 8:41 z Matsumoto. Po pół godziny byłem w Shinshimashima i złapałem autokar o 9:30. Do Kamikochi dotarłem około 10:35. W drodze powrotnej jechałem autobusem odjeżdżającym z Kamikochi o 16:45 i dojechałem do Matsumoto około 18:10. Kamikochi to idealna destynacja na krótką jednodniową wyprawę w góry.

Na dworcu Kamikochi warto od razu wziąć “numerek” na miejsce w autobusie. Nawet z zakupionym biletem musicie się ustawić w kolejce, więc warto wziąć specjalny numerek, który was ustawi w kolejności wsiadania do autobusu. Możecie go dostać w kasie biletowej. Bez tego możecie mieć problem z dostaniem się do autobusu powrotnego, jeśli akurat jest dużo turystów czekających na autobus.

W dolinie Kamikochi jest co robić przez cały dzień. Można spokojnie się przespacerować wzdłuż rzeki Azusa. Trasa jest płaska i przypomina spacer w parku. Krajobrazy są naprawdę piękne, bo gdzie nie spojrzysz, to widzisz góry i wysokie drzewa iglaste. Natura w tym miejscu jest szczególnie piękna.

 

Trasa trekkingowa w dolinie Kamikochi

Jeśli ktoś chciałby się nieco powspinać po górach w Japonii, to Kamikochi jest dobrym miejscem by spróbować swoich sił w Alpach Japońskich. Wybrałem łatwy szlak na przełęcz Dakesawa, który prowadzi na wysokość około 2100 metrów. Początek trasy zaczyna się w gęstym pięknym lesie. Nie ma tutaj wielu turystów. Większość spędza czas na płaskiej ścieżce wzduż rzeki Azusa. Od razu po wejściu na szlak mogłem zanurzyć się w leśną ciszę, w której słyszałem tylko nasze kroki. Trasa jest dobrze przygotowana. W wielu miejscach są położone kłody lub maleńkie pomosty drewniane, aby ułatwić poruszanie się po szlaku.

Tego dnia jesienne kolory już zaczynały się pojawiać w dolinie. Gdzieniegdzie mogłem zobaczyć czerwone liście, ale w tej okolicy jednak przeważały złote kolory jesieni. W dodatku złote stawały się iglaki, a nie drzewa liściaste. Krajobrazy był tak piękny, że przyciąga wielu fotografów. Nic dziwnego. Trudno tutaj zrobić złe zdjęcie!

Wejście na przełęcz Dakesawa zajęło mi około dwóch godzin. Gdybym się nie zatrzymał na szóstej stacji na przekąski, to pewnie jeszcze szybciej znalazłbym się na szczycie. Zejście trwało półtorej godziny i było bardziej wymagające niż wchodzenie. W okolicach szóstej stacji wychodzi się z lasu i waszym oczom ukazuje się “rzeka” kamienna, która jakby płynęła  ku dolinie. To prawdopodobnie pozostałości lodowców, które się tutaj znajdywały.

Widok na dolinę z szóstej stacji był niesamowity. Tutaj rozłożyłem swój prowiant przywieziony z Matsumoto. W okolicy jest parę gór o wysokości nawet 3000 metrów. Takie wyprawy wymagają nieco więcej przygotowań niż przełęcz Dakesawa, która jest przyjazną wspinaczką dla amatorów.

Po wejściu na szczyt zrelaksowałem się przez jakieś trzydzieści minut w słońcu. Cisza, jaka panowała na szczycie była niesamowita. Przy dziesiątej, ostatniej stacji, znajduje się chatka, gdzie można zarezerwować nocleg. Taki nocleg może się przydać tym, którzy chcą wspinać się dalej na wyższe szczyty i potrzebują odpoczynku po drodze.

 

Nasza trasa na Dakesawa 

Poniżej możecie znaleźć trasę, jaką przebyłem tego dnia. Spokojnie możecie to zrobić w ciągu około pięciu godzin z dużą ilością przystanków na zdjęcia.

 

Z szlaku zszedłem o 16:00. Cała wspinaczka razem z pobytem na szczycie zajęła mi cztery godziny. Szedłem średnim tempem, więc jeśli ktoś ma lepszą formę w górach, to zrobi to jeszcze szybciej. Po zejściu udałem się na stację autobusową coś zjeść i wróciłem do Matsumoto autobusem bezpośrednim do miasta o 16:45. To był naprawde wspaniały dzień w górach w Japonii i zachęcił mnie do kolejnych wypraw na japońskie szczyty. Możecie się spodziewać, że na naszym kanale pojawią się filmy z wypraw górskich oraz oczywiście wpisy na blogu z przydatnymi informacjami na ten temat.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!