Jak pojechać na wyspę kotów w Japonii? – Ainoshima w Fukuoce

Myślicie nad wyjazdem na kocią wyspę w Japonii w trakcie wycieczki do tego kraju? Jest ich kilka, więc można wybrać jedną z nich, ale dzisiaj przedstawię wam taką, do której łatwo dojechać z Fukuoki. Jest to wyspa Ainoshima 相島.

Na wyspę Ainoshima pojechałem w marcu 2019 roku. Od dawna chciałem odwiedzić jedną z legendarnych kocich wysp w Japonii. Wreszcie mi się to udało! Vlog z mojej wyprawy na Ainoshimę w prefekturze Fukuoka możecie obejrzeć poniżej. Natomiast jeśli chcecie się dowiedzieć, jak dojechać na wyspę, to zapraszam do artykułu poniżej.

Gdzie jest wyspa kotów w Fukuoce?

Wyspa Ainoshima znajduje się w prefekturze Fukuoka na północ od miasta Fukuoka. Dojazd z miasta do portu zajmie około godziny.

Ze stacji Hakata można dojechać do stacji Fukko Daimae 福工大前, a następnie złapać autobus do portu Shingu 新宮漁港. Można też pojechać lokalnym pociagiem lini Nishitetsu Kaizuka do stacji Nishitetsu Shingu i przejść się do portu ok. 2 kilometry lub próbować złapać autobus (rzadko jeździ).

Prom na wyspę kotów

Prom na Ainoshimę kosztuje 460 jenów w jedną stronę. Aktualny rozkład można znaleźć na stronie miasta Shingu. 

Rozkład w chwili pisania tekstu wygląda nastepująco. Jest to rozkład obowiązujący od 1 kwietnia do 30 września.

Prom z Shingu:

7:50, 9:20, 11:30, 14:30, 16:40, 18:10

Prom z Ainoshima:

7:00, 8:40, 10:50, 13:50, 16:00, 17:30

Podróż promem trwa około 20 minut i troszkę rzuca nawet przy spokojnym morzu.

Warto pojechać na Ainoshimę rano, aby mieć cały dzień aż do ostatniego promu na eksplorację wyspy. Mimo, że wyspa jest niewielka, to jednak jest sporo rzeczy do odkrycia i oczywiście będziemy chcieli spędzić trochę czasu z futrzakami.

Koty na Ainoshimie

Główny cel naszej wyprawy na Ainoshimę to oczywiscie futrzaki! A jest ich tutaj pełno. Podobno około 100 kotków mieszka na tej małej wyspie, gdzie na stałe jest 700 mieszkańców. Koty znajdziecie głównie w porcie w wiosce. Nie ma ich praktycznie na północnej stronie wyspy i w lesie. Wszystkie futrzaki wiedzą, że najwięcej jedzenia dostaną w porcie i dlatego się tutaj kręcą. Koty są bardzo przyjazne i od razu reagują, gdy usłyszą szelest torebki. Warto zaopatrzyć się w koci prowiant, aby móc je zwabić i nakarmić. Oficjalnie nie wolno ich karmić, ale i tak wszyscy to robią. Wybór pozostawiam wam.

Koty na tej wyspie mają na prawdę klawe życie. Wylegują się cały dzień i tylko czekają na prom wypełniony turystami z jedzonkiem.

Koty są dosłownie wszędzie w porcie!

Jest to raj dla kocich fotografów 🙂

Zwiedzanie kociej wyspy

Jeśli macie wystarczająco dużo czasu to zachęcam do spaceru wokół wyspy. Cała trasa to około 5 kilometrów i jest dość ciekawa, gdyż można poznać nieco historię wyspy i odkryć kilka niezwykłych miejsc. Turystów po tej stronie wyspy prawie nie ma. Czujemy się jakbyśmy eksplorowali jakąś bezludną wyspę, więc jest to coś, co zdecydowanie mi pasuje. Zacznimy nasz spacer po wyspie od południowej części idąc wzdłuż wybrzeża. Krajobrazy są przepiękne po drodze. Uważajcie na bardzo silny wiatr po tej stronie wyspy, gdyż jest od strony morza.

Punkt obserwacyjny z epoki Edo 遠見番所跡

Na początku XVII wieku szogunat rozkazał przegonienie obcokrajowców z Japonii i zamknął ten kraj na wpływy zewnętrzne. Aby chronić kraj przed ingerencją z zewnątrz na wybrzeżu powstawały posterunki mające na celu kontrolę granic. Na Ainoshimie możecie znaleźć ruiny jednego z nich. Jest to zaledwie kopiec kamieni w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się strażnica. Z tablicy możecie się nieco dowiedzieć na temat tego, jak wyglądała ta budowla.

  

Obok ruin stoi nowoczesna latarnia, która chyba jest cały czas w użyciu.

Najpiękniejszy widok na Ainoshima

W połowie drogi znajdziecie drogowskaz kierujący was w lewo. Tą ścieżką dotrzecie nad północny kraniec wyspy i widok na skaliste wybrzeże.

Liczne świątynie

Wyspa jest pełna tajemnic i maleńkich świątyń, które poukrywane są w różnych miejscach. Odkrywanie tych miejsc, które nie są oznaczone nawet na mapie stanowiło główną część frajdy z pobytu na Ainoshimie.

Wesprzyj blog i kanał na Patronite!

Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody 🙂 Wesprzyj tutaj na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem polskim przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!