Jak wygląda kolacja z gejszą w Kioto?

Będąc w Kioto każdy marzy o tym, żeby zobaczyć prawdziwą gejsze! A właściwie geiko, bo tak się mówi na gejsze w Kioto. Uczennica geiko to maiko i je także można zobaczyć czmychające między ciekawskimi turystami w Gion.

Na kolację z gejszą wybraliśmy się oczywiście do Gion do jednej z herbaciarni. Kilka lat temu znalazłem świetną restaurację, gdzie można zaprosić gejszę na kolację. Wtedy szukaliśmy gejszy do programu telewizyjnego “Lepiej późno niż wcale”. Z recenzji programu pamiętam, że sceny z gejszami bardzo wam się spodobały! Niezwykle mnie to cieszy. Teraz natomiast na takie spotkania chodzę z moimi klientami, których oprowadzam po Japonii.

Odcinek ze spotkania z maiko w Kioto możecie obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Dla naszych klientów jesteśmy w stanie zorganizować takie spotkanie. Może być w formie takiej kolacji albo spotkania z młodą maiko w małej grupie (ok. 4000 jenów od osoby). W sprawie organizacji spotkań proszę o kontakt mailowy: podroz@pojaponii.pl

Kolacja z maiko zazwyczaj jest w prywatnym pokoju obłożonym tatami. Potrzebne jest miejsce dla gejszy do tańca.

Przy niewielkim stoliku zasiadła z nami nasza młoda maiko, która miała być naszym gospodarzem tego wieczoru.

Kolacja w takiej restauracji to prawdziwa uczta. Zamówiliśmy zestaw japońskich tradycyjnych dań z Kioto tzw. kaiseki ryori. Wszystkie potrawy wyglądały niesamowicie i były przepyszne. Jeśli ktoś lubi owoce morza, to będzie zadowolony. W przeciwnym wypadku nie wszystkie przysmaki mogą podejść!

Tego wieczora mieliśmy przyjemność poznać młodą maiko z Toshinaho z dzielnicy Miyagawacho. Jest to jedna z dzielnic, gdzie pracują i mieszkają geiko w Kioto. Nie było łatwo załatwić takie spotkanie, bo akurat przyjechaliśmy do Kioto w środku święta Obon, kiedy to wiele domów gejsz nie pracuje. Na szczęście Toshinaho była dostępna i mogła przyjść na naszą kolację. Na początku nasza trójka nieco się wstydziła i nie do końca wiedzieliśmy jak się zachować. Jednakże Toshinaho także się stresowała. Rzadko ma zagranicznych gości. Na szczęście szybko się rozluźniła jak zobaczyła, że mówimy dobrze po japońsku. Niestety w Gion jest mało gejsz, które znają dobrze angielski.

Jedną z atrakcji wieczoru jest podziwianie kimona maiko. Uczennice geiko, czyli maiko mają dość charakterystyczne kimona z długimi rękawami. Jak zostaną pełnoprawną geiko, to będą nosiły krótsze rękawy. Są to przepiękne stroje o dużej wartości i oglądanie ich jest czystą przyjemnością.

Warto także zwrócić uwagę na ozdoby we włosach maiko, czyli kanzashi. Taka ozdoba zmieniana jest w zależności od sezonu i kwiatów, jakie akurat teraz kwitną.

Ozdobny pas do pasa obi.

Następnie Toshinaho zatańczyła dla nas kilka tradycyjnych tańców. Tradycyjny taniec jest częścią treningu gejszy. Każdy taniec to inna opowieść pokazana za pomocą subtelnych gestów i ruchów.

Jest też oczywiście moment na zabawy. Jedną z nich jest gra w “łapki” z gejszą. Jak się pomylisz, to musisz wypić! Takich pijackich gier gejsze znają bardzo dużo i klienci chętnie biorą udział! Nam też się bardzo podobało!

W trakcie takiego spotkania można też zrobić sobie selfie z gejszą! Czy warto pójść na taką kolację? Jeśli ktoś interesuje się tradycyjną kulturą japońską i chce przeżyć coś specjalnego, to zdecydowanie tak! Spotkanie z gejszą jest niezwykłym mistycznym przeżyciem, które dość ciężko opisać.

 

View this post on Instagram

 

[ENG below]Kolacja z młodą maiko Toshinaho w Gion w Kioto była niezapomnianym przeżyciem! Gejsze to symbol Kioto i Japonii. Na ulicy w Gion można je czasem zobaczyć, ale tego nie da się porównać do kolacji spędzonej w towarzystwie prawdziwej gejszy. Dla obcokrajowców świat gejsz wciąż skrywa wiele tajemnic. O co byście zapytali gejszę, gdybyście mogli spędzić wieczór w jej towarzystwie? Dziękuję @geishakai za opowieści o gejszach dzisiaj. Went for a dinner with young maiko Toshinaho in Kyoto. It was a wonderful experience to spend time in presence of a living symbol of Japan and Kyoto! What would you ask geisha, if you had the chance? #japonia #pojaponii #japonianiebudzetowo #gejsza #gion #maiko #kyotogeiko #miyagawacho #kyotolife #geisha #ichigoichie #explorejpn #visitkyoto #kimono #japanesegirl

A post shared by Emil Truszkowski (@truszkowskiemil) on

 

Wesprzyj blog i kanał na Patronite!

Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody ? Wesprzyj tutaj na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już setki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!