Jak wygląda w środku najdziwniejszy budynek Tokio Nakagin Capsule Tower? – Co zobaczyć w Tokio? #1

Wszyscy słyszeli o kapsułowych hotelach w Japonii. Prawdopodobnie wielu z was widziało też zdjecie kapsułowych modułów na jednym z budynków w Tokio. Możliwe, że wydawało wam się iż na zdjęciu widnieje właśnie kapsułowy hotel. Nic bardziej mylnego. Tym bydunkiem był Nakagin Capsule Tower, czyli jedyna modułowa konstrukcja tego rodzaju w Japonii i na świecie. Zazwyczaj do środka nie da się wejść, ale mi się udało dzięki pomocy Łukasza Pałki z firmy EYExplore. Zapraszam na spacer po tym niezwykłym budynku!

Wizytę w Nakain Capsule Tower możecie zobaczyć we vlogu na naszym kanale YouTube.

Nakagin Capsule Tower to futurystyczny budynek, który znajduje się w dzielnicy Shinbashi niedaleko Ginzy w Tokio. Został ukończony w 1972 roku jako eksperymentalna konstrukcja zbudowania zgodnie z założeniami architektornicznej szkoły metabolistów. Konstrukcja składa sie z dwóch wież obok siebie, do których przyczepiono kapsułowe moduły. Kisho Kurokawa, architekt odpowiedzialny za projekt Nakagin Capsule Tower, chciał stworzyć tanie mieszkania dla zwiększającej się populacji Tokio. Konstrukcja budynku zajęła zaledwie 30 dni dzięki temu, że każda kapsuła była oddzielnym modułem zbudowanym wcześniej w innym miejscu. Kapsuły przyczepione są do wież za pomocą czterech ogromnych śrub.

 

Na wycieczkę do Nakagin Capsule Tower zaprosił mnie Łukasz Pałka, który ma biuro w tym budynku. Jego firma EYExplore zajmuje się prowadzeniem warsztatów fotograficznych w Japonii. Budynek ten nie jest dostępny dla odwiedzających i nie wolno wejść bez pozwolenia z ulicy. Strażnik na dole w lobby pilnuje, aby turyści nie wkradli się do środka. Mi się udało wejść dzięki Łukaszowi, który tutaj ma swoje biuro. Bardzo dziękuję mu za tą możliwość, gdyż od dawna chciałem zobaczyć, jak wygląda ta konstrukcja w środku.

EYExplore: www.eyexplore.com
YouTube EYExplore: bit.ly/2lZaRiR
Instagram: www.instagram.com/lkazphoto/

Każda kapsuła ma powierzchnię 10 metrów kwadratowych. Obecnie około jedna trzecia kapsuł jest zamieszkana. Kapsuły były budowane z myślą o produkcji masowej, ale nigdy nie powstały kolejne moduły ani bliźniacze budowle do Nakagin. Z tego powodu żadna z kapsuł nie została nigdy wymieniona ani gruntownie wyremontowana. Projekt kapsuł i wieży Nakagin uniemożliwia też łatwe wyciągnięcie kapsuł z budynku. Aby wyciągnąć kapsułę z dołu trzeba zdjąć wszystkie kapsuły, które znajdują się powyżej. Operacja tego typu byłaby bardzo trudna i kosztowna.

Stan kapsuł w środku jest różny. Niektóre są opuszczone i popadły w ruinę, a w innych wciąż ktoś mieszka lub ma swoje biuro. Na zdjęciach w albumach fotograficznych widać też całkiem elegancko urządzone kapsuły.

Wnętrze kapsuły w latach 70. musiało robić wrażenie swoim futurystycznym wyglądem. Szafki sprytnie poukrywane są w dużej komodzie w ścianie. Jest także niewielka łazienka z toaletą i prysznicem. Niestety nie ma ciepłej wody w budynku od 2010 roku.

Było też miejsce na telewizor i telefon.

Zegar i przyciski do świateł wbudowane w komodę.

W środku budynku panuje cisza i na korytarzy prawie nikogo nie słychać. Wręcz wydaje się, że budynek jest całkowicie opuszczony. Na oknach umieszczone są zasłony, które zapewniają prywatność mieszkańcom kapsuł.

 

Widok z dachu budynku na okolicę. W latach 70. gdy budynek powstał, to była to najwyższa budowla w tym regionie. Teraz Nakagin schowana jest między licznymi wieżowcami.

Niektóre elementy budynku ewidentnie się rozlatują. Czas i wpływ warunków atmosferycznych spowodował powolną degradację sufitu i innych części wieży.

Na korytarzu panuje półmrok. Tutaj także nigdy nie przeprowadzono remontu. Drzwi do niektórych kapsuł są uchylone i można nawet zajrzeć do środka.

Przyszłość Nakagin Capsule Tower

Los budynku jest wciąż niepewny. Co jakiś czas pojawiają się pogłoski o rozbiórce budynku. Z moich informacji wynika, że obecnie umowy na wynajem kapsuł nie są przedłużane, ani nowi mieszkańcy nie mogą się do niej wprowadzić. Możliwe, że w 2020 rozpocznie się proces zamykania budynku. W 2019 roku został zamknięty sklepik na parterze i budynek z zewnątrz wygląda na całkowicie opuszczony. Jest wiele osób, którym zależy na zachowaniu budynku lub jego remoncie. Jeśli znajdzie się inwestor, to jest szansa, że Nakagin Capsule Tower przetrwa w jakiejś formie.

Nakagin Capsule Tower w kulturze masowej

Nakagin pojawia się w prawie każdym przewodniku po Tokio. Jest budynkiem kultowym o niezwykłej historii i charakterze. Jego modułowa konstrukcja pojawiła się w wielu filmach, anime i albumach fotograficznych. Ostatnio ukazał się w filmie Wolverine z 2013 jako love hotel w Hiroszimie (może stąd mit, że to jest hotel?).