Nowy podatek dla podróżych jadących do Japonii

Rząd japoński wprowadził nowy podatek, który dotknie wszystkich podróżnych jadących na wakacje do Japonii. Od teraz przy wyjeździe z Japonii trzeba będzie zapłacić specjalny podatek tzw. exit tax. Jak bardzo zmiana ta wpłynie na turystykę i wyjazdy do tego kraju?

Podatek dla podróżnych obowiązuje od 7 stycznia 2019 roku. Nowe prawo zostało uchwalone w zeszłym roku i teraz weszło w życie. Od teraz każda osoba, która wyjeżdża z Japonii będzie musiała zapłacić 1000 jenów (około 33 złotych). Na szczęście nie oznacza to, że trzeba iść do kasy na lotnisku aby zapłacić za wyjazd z Japonii. Nowy podatek będzie automatycznie doliczany do ceny biletów lotniczych lub na statek wypływający z Japonii.

Japoński rząd planuje w ten sposób zarobić 50 miliardów jenów w samym 2019 roku. Nowy podatek ma przede wszystkim przyczynić się do rozwoju turystyki w Japonii. I to pewnie wszystkich zaskoczy, bo jak podatek może wesprzeć turystykę? Otóż ma na trzy sposoby:

  • pieniądze pójdą na infrastrukturę na lotniskach: nowe bramki, skanery twarzy, oznakowanie
  • poprawienie informacji o japońskich atrakcjach turystycznych
  • promocja turystyki w mniej popularne regiony Japonii

Japoński rząd obecnie bardzo inwestuje w turystykę. Udało się usiągnąć zamierzone 30 milionów turystów w Japonii w 2018 roku. Kolejnym celem jest przekroczenie 40 milionów w 2020 roku na Olimpiadę letnią w Japonii.  Już teraz jest za dużo turystów w niektórych miejscach w Japonii. Kioto jest zatłoczone i najbardziej znane światynie są po prostu zawalone turystami. Miasto traci przez to swój klimat i urok. Niestety większosć turystów jedzie do tych najbardziej znanych atrakcji i jest tam zawsze tłok. A szkoda, bo tyle pięknych miejsc jest w Japonii jeszcze do odwiedzenia. Faktycznie potrzebna jest jakaś forma promocji mniej znanych regionów i mam nadzieję, że pieniądze z tego podatku pójdą na ten cel.

Bardzo bym chciał zobaczyć więcej turystów poza głównymi szlakami i oklepanymi miejscówkami. Takie regiony jak Sikoku czy Aomori są często pomijane przez turystów, bo są daleko i też mało znane. Oby rząd japoński i agencje turystyczne postarały się o lepszą promocję innych regionów, aby także i one mogły zarobić z turystyki.

Z nowego podatku zwolnieni są ci, którzy przylatują do Japonii na mniej niż 24 godziny w tranzycie oraz dzieci poniżej dwóch latek. Podatek obowiązuje też Japończyków.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem polskim przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!