Kilka lat temu Aiko na Festiwalu Polskim w Tokio znalazła coś, co wpadło jej w oko natychmiast. Tkaniny z Janowa robione przez polskie tkaczki. Rękodzieła te zrobiły na niej ogromne wrażenie i kupilismy jedną poduszkę do domu. Aiko chciała pojechać do Janowa już od długiego czasu i w końcu nam się to udało. Zapraszamy na wizytę w wiosce, do której przyjeżdżają Japonki, aby zobaczyć polskie rękodzieło ludowe.
Odcinek z naszej wizyty w Janowie już jest na kanale. Zapraszamy do oglądania.
Mam wrażenie, że jeszcze wrócimy do Janowa, bo bardzo nam się podobała ta okolica!
Dlaczego tkaniny dwuosnowowe są tak popularne w Japonii?
W ostatnich latach tkaniny z Janowa stały się bardzo popularne w Japonii. Co roku do Polski przyjeżdżają nawet Japonki, które chcą zobaczyć jak pracują tkaczki z Janowa i nawet uczą się wykonywać te tkaniny. W Japonii można kupić tkaniny z Janowa i szczególnie popularne są poduszki z ludowymi wzorami. Czemu sobie Japonki tak upodobały polską sztukę ludową? Dlatego, że jest bardzo unikalna i nigdzie indziej nie ma czegoś takiego na świecie. Japończycy bardzo szanują rękodzieło i sztukę ludową. Od razu zobaczyli dużą wartość w pracach wykonywanych przez panie z Janowa. Duży wkład w promocję Janowa miała Pani Izumi Fujita, która zajęła się badaniem polskiej sztuki ludowej i sprzedaje polskie tkaniny w Japonii.
Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie
Na początek odwiedziliśmy Izbę Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. To darmowe muzeum stanowi centrum tkactwa w Janowie. Można poznać jego historię, obejrzeć dużą kolekcję prac różnych tkaczek oraz zobaczyć krosno wykorzystywane do robienia tkanin. Pani Karolina, która zajmuje się izbą wprowadziła nas w temat tkaniny dwuosnowowej i pokazała Aiko, jak robi się te tkaniny na krośnie.
Praca na krośnie wymaga dużego skupienia i wysiłku. Tkaczki wszystko robią same, a wykonanie jednej dużej pracy o wielkości dywanu może trwać nawet kilka tygodni. Byliśmy zaskoczeni, że jedynie osiem pań zajmuje się tkactwem dwuosnowowym w tej okolicy. Mam nadzieję, że zainteresowanie z Japonii spowoduje, że więcej osób zacznie się uczyć i będzie dalej kontynuować tradycję lokalnego rękodzieła.
Tkanina dwuosnowowa ma prawie 200 lat historii w tym regionie. Kiedyś młode dziewczyny musiały przygotować dywan robiony tą techniką na okazję swojego ślubu. Teraz już nie ma takiego obowiązku, ale technika tkacka pozostała.
Można odwiedzić także tkaczki w Janowie i zobaczyć ich pracownie. W Izbie Tkactwa można otrzymać adresy i namiary telefoniczne na panie, które się tym zajmują. Wystarczy przedzwonić, żeby się upewnić, że są w domu i można pojechać zobaczyć ich prace. Na miejscu można też kupić dostępne tkaniny. My odwiedziliśmy Panią Alicję Kochanowską oraz Lucynę Kędzierską.
Izba Tkactwa znajduje się przy ulicy Białostockiej 14 w centrum wioski Janów. Darmowy parking znajduje się za izbą.
Przewodnik po Japonii i oprowadzanie
Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu? Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:
podroz@pojaponii.pl
Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.
Do zobaczenia w Japonii!