The Sake Pub Shinshu Matsumoto – Sake Bar w Japonii #1

Sake bary to miejsca dla miłośników sake, czyli japońskiego alkoholu nihonshu 日本酒. Gdzie się napić dobrego sake? To nie zawsze jest takie oczywiste i dlatego postanowiłem rozpocząć serię wpisów na blogu na temat barów specjalizujących się w sake w Japonii. Na pierwszy rzut niewielki bar sake, który przypadkiem wypatrzyłem w Matsumoto w prefekturze Nagano. Matsumoto jest popularne wśród turystów z powodu pięknego zamku. Może czas zajrzeć na czareczkę sake po wizycie na zamku samurajów?

Prefektura Nagano słynie z produkcji miso i wasabi. Czy może słynąć też z produkcji sake? Ależ oczywiście! Robi się tutaj wyśmienite sake i warto spróbować lokalnych alkoholi. W trakcie mojej ostatniej wizyty w trakcie oprowadzania wycieczki po Matsumoto miałem okazję wpaść przypadkiem do baru The Sake Pub nie daleko alejki Nawate. To jest ta popularna alejka przy rzece w Matsumoto.

Lokal już z zewnątrz wygląda zachęcająco. Duże okna, jasny wystrój i butelki sake na wystawie. To wszystko od razu przyciągnęło mój wzrok.

W barze panuje przyjacielska atmosfera i łatwo zagadać do ludzi obok. Właściciel, Pan Horasawa, też jest super przyjazny i rozmowny, więc spędzaniu czasu w tym miejscu gwarantuje dobre towarzystwo.

Menu jest też po angielsku, więc turyści nie będą mieli problemu w zrozumieniu tego, co zamawiają. Nie ma też otoshi, czyli obowiązkowej w wielu barach w Japonii opłaty za zajęcie miejsca w barze. Ta polityka irytuje wielu obcokrajowców i właściciel postanowił się jej pozbyć.

W menu znajdziecie różne lokalne sake z Nagano. Są nie tylko sake z Matsumoto, ale także z okolicy. W Matsumoto najbardziej znane jest sake marki DAISHINSHU 大信州. W wielu restauracjach jest ono podawane. Zdecydowanie warto spróbować, jeśli chcecie posmakować lokalnych smaków.

Na pierwszy rzut spróbowałem sake z miasteczka Ueda. Sake Kirei za 1000 jenów było świetnym starterem wieczoru. Bardzo ciekawe jest znaczenie nazwy Kirei. Pierwszy znak oznacza żółwia, a drugi długowieczność.

Na kolejny ogień poszło Daishinshu Okiteyaburi. Premium sake aż za 1600 jenów. Powiem szczerze, że dawno nie piłem tak drogiego sake. Mówimy tutaj o cenie za kieliszek, a nie za butelkę, czy karawkę. W opisie na butelce nie było napisanego stopnia polerowania ryżu, co mnie zdziwiło, bo mamy tutaj do czynienia z Junmai Daiginjo (sake premium bez dodatku alkoholu niepochodzących z fermentacji ryżu). Niektóre marki nie chcą podawawać jednak tej informacji. Według właściciela współczynnik ten wynosił około 48%. Cyfry jednak nie są aż tak ważne, gdy sake jest po prostu wyśmienite, a to było przepyszne. Słodkie na końcu, bez wyczuwalnego alkoholu. Można by to pić przez cały wieczór.

Sake w Nagano wygląda na bardzo ciekawy temat do odkrycia. Na ścianie w barze wisiała mapka okolicznych wytwórni sake wykonana z drewnianych czarek. Mam jeszcze sporo do zwiedzania…

Zdecydowanie mogę polecić wizytę w tym barze, gdy zawitacie do Matsumoto. Moim zdaniem jest to obowiązkowy punkt wycieczki dla osób, które chcą poznać lokalną kuchnię i sake. A przy okazji możecie poznać ludzi z pasją, bo właściciel kocha sake i widać, że jego pasją jest dzielenie się wiedzą o sake. W trakcie naszych wycieczek odwiedzamy unikalne i lokalne knajpy. Dajcie mi znać, jeśli w trakcie naszej wycieczki chcecie spróbować lokalnego sake!

Bar otwarty jest w godzinach 13:00 – 19:00. Bar nieczynny jest w wtorki i środy.

Adres baru:

松本市大手4-3-15
4-3-15,Ote,Matsumoto-city

 

Wesprzyj blog i kanał na Patronite!

Podoba Ci się to co robię lub przydały Ci się moje materiały? Dzięki waszemu wsparciu na Patronite mogę podróżować w nowe miejsca w Japonii i tworzyć kolejne odcinki oraz wpisy na naszego bloga. Dziękuję wszystkim Patronom, którzy wspierają kanał! Dla Patronów są liczne bonusy i nagrody 🙂 Wesprzyj tutaj na Patronite.

Przewodnik po Japonii i oprowadzanie

Jedziecie do Japonii na wycieczkę i potrzebujecie wsparcia w przygotowaniu wyjazdu?  Mam na imię Emil Truszkowski i jestem przewodnikiem, który specjalizuje się w organizowaniu wymarzonych przez Państwa wycieczek po Japonii. Mogę Państwu pomóc w zaplanowaniu wyjazdu i ułożeniu programu według, którego będzie wspólnie zwiedzać okolice Tokio lub inne ciekawe miejsca w Japonii. W celu zarezerwowania wspólnej wycieczki proszę o kontakt na:

podroz@pojaponii.pl

Oprowadziłem po Japonii już dziesiątki turystów z Polski. Wycieczki ze mną są skrojone pod Państwa. Znają mnie i ufają mi dziesiatki tysięcy widzów na naszym kanale na YouTubie Aiko i Emil. Rezerwując wspólną wycieczkę wiedzą Państwo z kim będą Państwo zwiedzać i mają gwarancję najwyższej jakości usług.

Do zobaczenia w Japonii!