Sztuka japońskiej kaligrafii – Mój film w muzeum w Polsce

Niedawno miałem okazję pojechać do prefektury Niigata kręcić pracę mistrza kaligrafii na zlecenie Muzeum Okręgowego w Toruniu. Usuda Tosen Sensei jest mistrzem kaligrafii japońskiej, który pracuje od lat nad promowaniem japońskiej kultury i kaligrafii na całym świecie. Od listopada możecie obejrzeć prace japońskich kaligrafów w Toruniu w Muzeum Okręgowym dzięki jego pomocy.

Jakiś czas temu zostałem poproszony o pomoc w nagraniu filmu dokumentalnego na temat kaligrafii japońskiej z okazji wystawy “100 prac japońskich kaligrafów na stulecie stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską” dla Muzeum Okręgowego w Toruniu. Miałem pojechać do prefektury Niigata, żeby spotkać się z mistrzem kaligrafii Usudą Tosen, który od lat współpracuje z muzeum w Toruniu. Sam kiedyś próbowałem swoich sił w kaligrafii i była to dla mnie niezwykła przyjemność, żeby móc zobaczyć, jak kaligrafię tworzą prawdziwi mistrzowie.

Od listopada do początku stycznia w Toruniu możecie obejrzeć wystawę prac japońskich kaligrafów. Bardzo się cieszę, że mój film jest stanowi część wprowadzająca do wystawy kaligrafii i chociaż w skrócie może zaprezentować odwiedzającym, czym jest kaligrafia dla Japończyków.

Jeśli nie będziecie mieli okazji pojechać do Torunia, to film o kaligrafii japońskiej i czym ona jest dla mistrza dostępny jest na naszym kanale YouTube.

 

Dziękuję Muzeum Okręgowemu w Toruniu za tą niezwykłą okazję, żeby wziąć udział w tym projekcie. Zapraszam wszystkich moich widzów na wystawę w Toruniu! Dajcie mi znać, czy wam się podobała!

Wystawa prac japońskich kaligrafów

Muzeum Okręgowe w Toruniu

ul. Rynek Staromiejski 1