Skąd pochodzi historia Maneki-neko? Świątynia Gotoku-ji w Tokio

Lubicie kotki? Pewnie tak. Japończycy też uwielbiają. Chyba najbardziej znanym japońskim kotkiem jest maneki-neko, czyli biały kotek z podniesioną prawą łapką. Zobaczycie go w wielu sklepach i restauracjach w Japonii. Co on tam robi i skąd pochodzi ten symbol?

 

Tekst: Emil Truszkowski            Zdjęcia: Aiko Truszkowski

W Tokio jest świątynia, gdzie każdy miłośnik kotów będzie szczęśliwy. Świątynia Gotokuji 豪徳寺, znajdująca się w zachodnim Tokio w dzielnicy Setagaya, jest miejscem, gdzie narodził się legendarny kotek Maneki-neko招き猫. Odwiedzając Japonię pewnie w wielu miejscach widzieliście charakterystyczną figurkę kotka Maneki-neko, który podniesioną prawą łapką przywołuje do siebie. Nikt do końca nie wie, kiedy narodziła się legenda związana z Maneki-neko. Wersji jest kilka i trudno zweryfikować, która jest prawdziwa. Prawdopodobnie historia pochodzi z epoki Edo między XVII w., a XIX w. Historia powiązana z świątynią Gotokuji głosi, że potężny samuraj poruszał się wraz ze swoim orszakiem niedaleko świątyni. Zauważył kotka, który go zapraszał łapką do środka. W momencie, gdy wszedł on do środka, to rozpętała się silna burza. Z wdzięczności postanowił on uwiecznić uczynek kota w świątyni Gotokuji. 

Co ciekawe są dwa rodzaje Maneki-neko. Kotek podnoszący lewą łapkę ma pomagać w przyciąganiu klientów. Natomiast, kiedy ma podniesioną prawą łapkę, to możemy liczyć na więcej szczęścia i fortunę. W świątyni Gotokuji wszystkie kotki mają podniesioną prawą łapkę. Odwiedzający mogą zakupić figurki kotka, które zabiera się do domu jako ozdobę. Gdy spełni nasze życzenia, to można go odnieść do świątyni i postawić wraz z innymi kotkami na specjalnym miejscu przy głównym budynku świątyni. Miejsce to także przyciąga fotografów, którzy chcą zrobić zdjęcia gromadce Maneki-neko.

Zajrzyjcie też do naszego vloga z wizyty w świątyni Gotokuji w Tokio.

Przy okazji warto pokręcić się po okolicy, bo jest to bardzo ciekawa dzielnica z przyjemnym lokalnym klimatem. Jest tu także wiele barów i przytulnych kawiarni, ale o nich opowiemy następnym razem.

Świątynię Gotokuji możecie znaleźć niedaleko stacji Gotokuji.

Przewodnik polskojęzyczny po Japonii

Szukasz przewodnika po Japonii? Oferuję oprowadzanie po Tokio oraz po Japonii. 

Kontakt: info@aikoiemil.com