Wioska Soce na Podlasiu – Kraina Otwartych Okiennic – Co zobaczyć?

Aiko była zachwycona Podlasiem i nie chciała tak szybko opuścić tego regionu. Ponieważ bardzo lubimy odwiedzać małe wioski, to po drodze z Białowieży zawitaliśmy do niewielkiej wioski Soce. Znana ona jest z pięknie zdobionych okiennic i Aiko chciała bardzo odwiedzić to miejsce.

W październiku w trakcie pobytu w Polsce wybraliśmy się na krótką wycieczkę na Podlasie. Odwiedziliśmy Białystok, Janów i Białowieżę. Po drodze z Białowieży mieliśmy jeszcze trochę wolnego czasu i postanowiliśmy odbić nieco z głównej trasy, aby zobaczyć polską wieś. Aiko uwielbia te klimaty i udało jej się znaleźć kilka interesujących maleńkich wiosek w tym regionie. Jedną z nich jest wieś Soce, która należy do tzw. Krainy Otwartych Okiennic znanej z pięknie zdobionych domków. Musieliśmy tam pojechać chociaż na chwilę.

Na naszym kanale już jest dostępny odcinek z tej przepięknej wsi.

Wioska przedzielona jest na pół przez niewielką rzekę i składa się z dwóch głównych ulic po jej obu stronach. Wiele z domów we wsi wyróżnia się kunsztownymi zdobieniami. Przede wszystkim zdobione są okiennice, elewacja i szczyty budynków. Po przyjeździe do wioski trafiliśmy do Agroturystyki EcoSoce w poszukiwaniu obiadu i zapytaliśmy się właścicieli, bardzo miłej Pani tak nota bene, skąd się wziął pomysł na te zdobienia. Otóż w czasach zaborów wielu Polaków z tych regionów było zsyłanych na Syberię. Ci, którym udało się powrócić przywieźli ze sobą także wzornictwo rosyjskie, które napotkali na swojej drodze w Rosji.

Aby nieco rozweselić te smutne dla wielu czasy mieszkańcy zaczęli ozdabiać swoje domy w podobny sposób. Tradycja pozostała do dzisiaj i możemy ją podziwiać w wiosce Soce, Trześcianka i Puchły.

Aiko nie była pierwszą Japonką w tym regionie. Podobno w lutym 2019 przyjechała nawet japońska telewizja i nagrywała program o tym regionie! Ciekawe, w jakim programie pojawiła się ta polska wieś? Spacer po wsi obfituje w piękne widoki, spokój i ciszę.

W zachodniej częście wioski znajduje się także niewielka kapliczka prawoławna Proroka Eliasza.

Aiko była zachwycona sielskimi widokami i instagramowymi domkami we wsi. Spędziliśmy dużo czasu na relaksie w ogrodzie w Agroturystyce EcoSoce i na spacerze po wiosce. Odwiedziliśmy tez Muzeum Wsi Soce, gdzie można dowiedzieć się nieco więcej na temat sztuki ludowej.

 

Agroturystyka EcoSoce

Niewielkie gospodarstwo, gdzie możecie przenocować i zjeść pyszną domową kuchnię. Właściciele są bardzo przyjaźni i gościnni dla wszystkich gości. W ogrodzie jest niewielki skansen, gdzie można obejrzeć różne narzędzia z dawnych czasów oraz pokoiki w starym stylu ludowym. Cisza i spokój w okolicy dają moment wytchnienia od zgiełku miasta. Polecamy!

Wspaniała kuchnia domowa bardzo smakowała Aiko. Zupa pomidorowa i przepyszna golonka z ziemniaczkami. Czego chcieć więcej? Restauracji z takimi widokami to próżno szukać gdziekolwiek indziej!

Agroturystyka EcoSoce

Adres: Soce 168, 17-210 Narew, Poland

Numer telefonu: +48 662 057 747

 

Muzeum Wsi Soce

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Muzeum Wsi Soce. Można tu zobaczyć dużo przedmiotów używanych na wsi w niewielkim skansenie w ogrodzie. Właścicielka jest bardzo przyjazna i zaprasza do siebie każdego przechodnia. Jest także możliwość noclegu i zjedzenia pysznej kuchni domowej.

Przepiękne ludowe wzorki bardzo się podobały Aiko, która interesuje się polską sztuką ludową i z wielkim zapałem ogląda różne nowe rzeczy spotkane w trakcie podróży.

Adres: 17-210 Soce, Poland

Telefon: +48 536 244 013